milyen back-end fejlesztőként dolgozni?
A back-end fejlesztő informatikai területen dolgozik, az általa írt kód teszi lehetővé az adatcserét a szerverek, adatbázisok és a webhely felhasználói között. Feladata a back-end logikai felépítése és fejlesztése, a központi adatbázis karbantartása, amely biztosítja a weboldal front-end oldaláról érkező kérések teljesülését. Bár a back-end fejlesztő munkája nem látszik a felhasználó számára, mégis ez képezi a zökkenőmentes és felhasználóbarát élmény alapját. Integrálja a front-end elemeket a kliens- és a szerveroldal közötti zökkenőmentes működés érdekében.
mit csinál egy back-end fejlesztő?
A back-end fejlesztő egy weboldal vagy szoftveralkalmazás azon elemeit tervezi és módosítja, amelyeket a felhasználó soha nem lát. Ez azt jelenti, hogy a szoftver alapvető komponenseit és funkcióit építi fel, hogy lehetővé tegye a weboldal működését. Amikor például egy felhasználó kérést ad le a weboldalon (front-end oldal), a back-end feladata gondoskodni arról, hogy a program eljuttassa a kért információkat és adatokat. Emellett karbantartja a weboldal alapvető adatbázisát, és kezeli az alkalmazásprogramozási felületeket (API-kat). A szoftver- és adatbázis-kezeléshez olyan szerveroldali nyelvek ismerete szükséges, mint a Python, a Java és a Ruby.
A legtöbb back-end fejlesztő technológiai cégeknél dolgozik, akik weboldalakat és szoftvereket készítenek ügyfeleik számára. Miután megértették egy weboldal vagy alkalmazás üzleti követelményeit, programozási nyelvek segítségével fejlesztik le azok technikai vetületét.
tekintse meg a legújabb IT állásajánlatainkat
megnézem
a back-end fejlesztő átlagos fizetése
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt back-end fejlesztő.
A back-end fejlesztői munka hosszú munkaidővel is járhat. Aki hajlandó vállalni a néha hektikus időbeosztást, annak a túlóradíjak és további juttatások is növelik a fizetését. Egyes vállalatok bónuszokat és egyéb juttatásokat, vagy például extra fizetett szabadságot kínálnak.
Szeretné tudni, mennyit keres egy back-end fejlesztői? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátorhogyan kereshet többet back-end fejlesztőként?
A back-end fejlesztő bércsomagja a vállalat méretétől és a projekt összetettségétől függ. A kis induló vállalkozások a korlátozott erőforrások és a kis projektméretek miatt kevesebbet fizetnek, de lehetőséget kínálnak arra, hogy a sokrétű feladatvégzés fejlessze a dolgozók képességeit. A nagyvállalatok “korlátlan” erőforrásokkal rendelkeznek, és összetett projekteket kezelnek; ezért a bércsomag is tükrözi a többletfeladatokat. Emellett a nagy szervezetekben több fejlesztő dolgozik, ami lehetővé teszi a webfejlesztés bizonyos vetületeire való szakosodást. Az iskolai végzettség és tapasztalat szintén meghatározza a fizetési kilátásokat. Növeli a fizetést az is, ha felügyeleti szerepet vállal, vagy backend fejlesztők egy csoportját irányítja.
a back-end fejlesztő munkakör típusai
Íme néhány back-end fejlesztői szerepkör:
- back-end mérnök: a back-end mérnök a szerveroldali szkriptek elkészítésével és a szerverek karbantartásával foglalkozik. Ez lehetővé teszi a front-end fejlesztők számára, hogy hozzáférjenek a webhely adatszerkezetéhez. Szerepe a projekt kreatív és innovatív vetületeire összpontosít.
- solution architect: szoftvermegoldásokat tervez, feladata a kitűzött üzleti követelményeknek megfelelő informatikai rendszerek architektúrájának felépítése és megvalósítása.
back-end fejlesztőként dolgozni
A back-end fejlesztés során egy weboldalt a semmiből kell felépíteni, és ellenőrizni a működőképességét. A back-end technológiák zökkenőmentes működéséhez kivételes programozási készségekre és a részletekre való odafigyelésre van szükség.
-
a back-end fejlesztő feladatai
A back-end fejlesztő jellemzően a következő feladatokkal foglalkozik:
- adatstruktúrák létrehozása: a back-end fejlesztőnek kiválóan ismernie kell az adatstruktúrák felépítéséhez szükséges keretrendszereket. A front-end weboldal működését támogató szerveroldali szoftverek felépítésére adatrendszert használnak. Ez a felhasználók által küldött információkat és a weboldalról érkező visszajelzéseket is tárolja. Ezért erősnek és könnyen karbantarthatónak kell lennie, hogy a weboldal zökkenőmentesen működhessen.
- kódírás: a back-end fejlesztő írja a kódot, amely támogatja a front-end műveleteket. Amikor például a felhasználók egy linkre kattintanak vagy keresést végeznek, azonnali választ várnak. Ha tiszta és bug-mentes a kód, az javítja az ügyféloldalon kapott eredmények sebességét és minőségét. Emellett az adatbázis-funkciók kezeléséhez is kódot kell írnia.
- a weboldal integritásának megőrzése: ahhoz, hogy a felhasználói felület zavartalan működést biztosítson, a back-end fejlesztő a weboldal funkcióit a legoptimálisabban igyekszik kialakítani. Ez magában foglalja a problémák elhárítását a programozási fázis során, hogy a felhasználói felületnek minden olyan műveletre legyen válasza, amelyet a kliens a weboldallal való interakcióban végrehajt. A back-end fejlesztők DevOps és más eszközöket használnak a weboldal integritásának javítása érdekében.
- adatbázis létrehozása és kezelése: a back-end fejlesztő létrehozza és kezeli az adatbázist. A back-end fejlesztők strukturált lekérdezési nyelvet (SQL) használnak az adatbázisok létrehozásához és kezeléséhez. Például adatokat rögzíthetnek vagy törölhetnek, és tárolási eljárásokat fogalmazhatnak meg egy adatbázis számára. Az adatbázis-kezelés része a weboldal adatainak és fájljainak rendszeres biztonsági mentése vagy a helyreállítási protokollok beállítása.
- elemzések és statisztikák készítése: felhasználhatja az adatbázisokban található információkat értékes statisztikák és elemzések készítésére.
-
munkakörnyezet
A back-end fejlesztő valószínűleg csúcstechnológiával felszerelt irodában dolgozik. Mivel a nap nagy részét kódolással és weboldalak fejlesztésével tölti, a legtöbb munkáltató interaktív munkaterületet alakít ki számára, hogy fokozza a kreativitását. Az irodában kreatív helyiségek állnak rendelkezésre az ötleteléshez, és nincsenek öltözködésre vonatkozó előírások. Ha távmunkában dolgozik, az otthoni irodája a munkakörnyezete.
-
kikkel dolgozik együtt egy back-end fejlesztő?
Attól függően, hogy milyen projekten dolgozik, a legközelibb kollégái front-end és full-stack fejlesztők. A front-end fejlesztők segítenek integrálni a back-endet a szerveroldallal a felhasználói élmény javítása érdekében. Emellett rendszerelemzőkkel, informatikai tanácsadókkal és más szakemberekkel, például szoftvermérnökökkel, adatbázis-adminisztrátorokkal és projektmenedzserekkel kell együttműködnie.
-
munkaidő beosztás
Egy back-end fejlesztőnek heti több mint 40 óra is lehet a teljes munkaideje. Akár túlórában és hétvégén is dolgozik, hogy a webes projekteket a megadott időn belül befejezze. Mivel a karbantartásért is felelős, olykor az ünnepnapjait is be kell áldoznia, ha a weboldal szervereinél el kell hárítani valamilyen hibát. A back-end fejlesztők számára részmunkaidős állások is rendelkezésre állnak, ez lehet akár heti 30 óra is. Egyes fejlesztők szabadúszóként vagy rövid távú szerződéssel is vállalhatnak munkát. Bár a back-end fejlesztő munkaköre nem jár utazással, néha részt vesz konferenciákon és workshopokon.
-
fejlődési lehetőségek
Back-end fejlesztőként tevékenykedni kiváló karrierlehetőség, amely egyértelmű fejlődési lehetőséget is kínál. Kezdő back-end fejlesztőből pár év tapasztalattal vezető back-end fejlesztővé válhat az ember, vagy csoportvezetői pozícióba léphet. Vezető beosztásban ő rendelkezik a teljes fejlesztési projekt felügyeletéhez szükséges szakértelemmel. A back-end fejlesztő a szoftverfejlesztés más területein is érvényesülhet, például a játékfejlesztésben vagy a mobil alkalmazások fejlesztésében. Alternatívaként szoftvermérnök lehet, vagy adatbázis-adminisztrátori szerepre szakosodhat.
-
amiért érdemes back-end fejlesztő állást a Randstadon keresztül keresni
Több előnye is lehet, ha Randstad tanácsadó közreműködésével keres backend fejlesztő állást:
- egy a munkaerőpiac IT szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat során
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
Egy back-end fejlesztőnek a következő végzettséggel kell rendelkeznie:
tanulmányok
-
egyetemi diploma
A legtöbb back-end fejlesztő informatikai vagy szoftvermérnöki háttérrel rendelkezik. A back-end fejlesztőknek szüksége lehet formális képzésre, mivel a front-end fejlesztőkkel ellentétben absztrakciót végeznek (algoritmusok írása és adatbányászat). Az informatikai diploma segít az alapvető programozási készségek elsajátításában.
-
boot camp
Ha már jól kódol, akkor a back-end fejlesztésben való jártasságát intenzív programozói kurzusokon is fejlesztheti. Az intenzív kurzusok gyakran a főbb kódolási nyelvekből adnak képzést, és egyéni mentor segíti a kódolási készségek elsajátítását. Sok esetben piaci partnerekkel együttműködésben zajlanak, így akár elhelyezkedési lehetőséget is biztosíthatnak.
-
gyakornoki képzés
A tech cégeknél különféle gyakornoki programok léteznek a programozási készségek fejlesztésére, így a back-end fejlesztési technikák is megtanulhatóak a munkahelyen.
készségek
A back-end fejlesztőnek a következő készségekkel kell rendelkeznie:
-
programozási készség
A kódolás kulcsfontosságú a back-end fejlesztés szempontjából. A back-end programozási nyelvekben, például a Pythonban és a Java-ban való jártasság növeli az elhelyezkedés esélyét. A kódolás különböző programozási nyelvekről tanúsítványt adó intenzív kurzusokkal és szakképzési programokkal is fejleszthető.
-
a tanulás képessége
Folyamatos tanulási attitűdre van szükség ahhoz, hogy folyamatosan lépést tartson a változó technológiákkal és környezettel. Alapvető fontosságú, hogy a programozási nyelveket azonnal ismerje, miután azok megjelennek a piacon.
-
kommunikációs készség
A kommunikációs készségek segítik a többi tervezővel és fejlesztővel való együttműködést a zökkenőmentes felhasználói élmény elősegítése érdekében. Például el kell tudni magyarázni a csapatnak az elérni kívánt adatszerkezet-tervezést, hogy javítsuk a tervezési folyamat hatékonyságát.
-
időgazdálkodási készség
A back-end fejlesztő különböző feladatokon dolgozik egyidejűleg, és az időgazdálkodás képessége nélkül nem fogja tudni tartani a határidőket. Az idő jó beosztásának képessége segít a prioritások felállításában és a párhuzamos feladatok elvégzésében például munkatervek és teendőlisták segítségével.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket a back-end fejlesztő munkakörrel kapcsolatban:
-
mit csinál egy back-end fejlesztő?
A back-end fejlesztő egy weboldal vagy szoftver szerveroldalának fejlesztésére specializálódott, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy élvezhessék a kliens-oldalon lévő funkciókat. Emellett adatbázisokat is készítenek a webhelyek számára a fontos információk tárolására.
-
milyen egy back-end fejlesztő fizetése?
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti egy back-end fejlesztő átlagos fizetését. A bércsomag kiegészítő juttatásokat miatt eltérő lehet, mivel olyan elemeket is tartalmazhat, mint a túlórapénz és a bónuszok.
-
mi az a back-end webfejlesztő?
A back-end webfejlesztő létrehozza a szerver logikai hátterét, ezzel segítve a weboldal funkcionalitását. Emellett egy platformot is kialakít a front-end fejlesztő számára az interaktív webhely felépítéséhez.
-
a back-end fejlesztő egy jó állás?
Igen, hiszen a back-end fejlesztői állás többféle utat biztosít a karrierépítéshez, emellett vonzó fizetést és egyéb juttatásokat is kínál.
-
hogyan jelentkezhetek back-end fejlesztői állásra?
Back-end fejlesztő állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!