milyen business analyst-ként dolgozni?
Egy business analyst adatelemzést végez, hogy útmutatást adjon a vállalkozásoknak termékeik, szolgáltatásaik és üzleti folyamataik fejlesztéséhez. Munkája lehetővé teszi, hogy adatvezérelt javaslatok alapján hozzanak döntést a szervezetet érintő legfontosabb kérdésekben a vezetők és az érdekelt felek. Az üzlet kérdéseire adatelemzés segítségével technológiai megoldásokat szolgáltat a hatékonyság növelése érdekében.
mit csinál egy business analyst?
Az üzleti elemzők menedzserekkel és iparági felhasználókkal együttműködve felmérik, hogy a folyamatok, szoftverek, hardverek vagy termékek adatvezérelt változtatásai milyen hozzáadott értéket nyújthatnak a vállalat számára. Megfogalmazza a különböző érdekelt felek elvárásait, és egyensúlyba hozza azokat azzal, ami technológiailag megvalósítható vagy pénzügyileg és funkcionálisan ésszerű. Üzleti elemzőként új modelleket hoz létre, amelyek támogatják az üzleti döntéseket. Szorosan együttműködik az adott üzleti területtel és informatikai csapatokkal, hogy terveket és stratégiákat dolgozzon ki a teljesítmény javítására és a költségek optimalizálására.
Egy business analyst dolgozhat technológiai vagy szoftverfejlesztő cégeknél, vagy tanácsadói cégeknél.
tekintse meg a legújabb IT állásajánlatainkat
megnézem
business analyst átlagos fizetése
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt business analyst. A juttatási csomag a cégtől és a feladatkör összetettségétől függően változik. Egyes munkáltatók további juttatásokat, például egészségbiztosítást, vagy extra szabadnapokat biztosítanak a javadalmazási csomag részeként, esetleg éves/negyedéves bónuszokat is kínálhatnak a kiemelkedő teljesítmény után.
szeretné tudni, mennyit keres egy business analyst? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátorhogyan kereshet többet business analyst-ként?
A business analyst fizetése a tapasztalatának komplexitásától, végzettségtől és a vállalat méretétől függhet. Üzleti elemzőként segíti a vállalkozásokat folyamataik fejlesztésében és a teljesítmény fokozásában a különböző részlegeken. Az üzleti folyamatok értékelése és az adatok elemzése a megoldások meghatározásához az üzlet minden aspektusának alapos ismeretét igényli. Ezért széles körű tapasztalatra és szakértői tudásra van szüksége az elemzések elvégzéséhez. Ha nagyvállalatnál dolgozik, bonyolultabb folyamatokkal dolgozik, ami növeli a pozícióban betöltött fizetési kilátásokat. A nagyobb városokban az üzleti elemzők iránti kereslet miatt az alapbér is általában magasabb.
business analyst munkakör típusai
Üzleti elemzők az alábbi területeken tevékenykedhetnek:
- IT business analyst: informatikai üzleti elemzőként értékeli a vállalat szoftver- és hardverfolyamatait, hogy meghatározza a fejlesztésre szoruló területeket. Javaslatokat tesz az informatikai folyamatokra vonatkozóan az üzleti hatékonyság javítása érdekében.
- CRM business analyst: egy ügyfélkapcsolati üzleti elemző értékeli az ügyfelek által generált adatokat. Elemzi az ügyfelek viselkedését a használt marketing technikákra vagy értékesítési kampányokra.
- sales business analyst: értékesítési üzleti elemzőként különböző csatornákról, piacokról vagy termékkategóriákról gyűjti és értékeli az értékesítési adatokat, és jövedelmezőségi elemzéseket végez. Elemzéseivel segíti az értékesítési csapatokat a tervezésben és az előrejelzésben.
business analyst-ként dolgozni
Az üzleti elemzőként végzett munka erős elemzői készséget és kritikai gondolkodást igényel az adatok különféle elemzési modellekkel történő értékeléséhez. Az üzleti elemzők a következő feladatokat látják el napi szinten, a szervezetek hatékonyabbá tétele érdekében:
-
business analyst feladatai
Az üzleti elemző feladatai az alábbiak lehetnek
- üzleti elemzések készítése: a munkakör célja, hogy a vállalatok folyamatait egyszerűsítse és segítse őket a változások végrehajtásában a teljesítmény javítása és a piaci versenyképesség megőrzése érdekében. Ehhez az első lépés az aktuális teljesítmény és a vállalati folyamatok elemzése. Például, ha egy bányászati vállalatnál dolgozott, értékelnie kell az ellátási láncot, a marketinget, a pénzügyi és ellenőrzési folyamatokat. Az összegyűjtött adatokból azonosítja a vállalat igényeit, és megoldásokat fogalmaz meg azok kielégítésére.
- management folyamatok optimalizálása: a vállalati igények meghatározása után olyan megoldásokat valósít meg, amelyek optimalizálják a menedzsment folyamatokat, vagy átalakítják a szervezetet a hatékonyság javítása érdekében. A business analyst feladata új üzleti modellek beépítése vagy rendszerek tervezése a legújabb technológiával a folyamatok automatizálása érdekében.
- üzleti követelmények meghatározása: a kezdeti elemzés és adatértékelés alapján azonosítja a vállalat céljait a különböző részlegeken. Az üzleti célok segítenek a stratégiák létrehozásában és az ehhez szükséges erőforrások meghatározásában. Az ő feladata, hogy világosan kommunikálja a követelményeket az üzleti vezetőkkel, és forrásokat szerezzen ezek megvalósításához.
- az üzleti teljesítmény nyomon követése: a meghatározott kulcsfontosságú teljesítményjelzőket (KPI) használja az adatok gyűjtésére és az eredmények ellenőrzésére. Összehasonlítja a teljesítményt a jelenlegi előrejelzésekkel, és elvégzi a szükséges módosításokat.
- jelentéskészítés: jelentéseket készíthet az üzleti folyamatok változásairól és ezeknek a különböző részlegek teljesítményére gyakorolt tovagyűrűző hatásáról. A jelentésekben összehasonlíthatja az előrejelzéseket és a tényleges statisztikákat.
-
munkakörnyezet
Egy üzleti elemző irodai környezetben dolgozik, iparágtól függetlenül. A nap nagy részét az IT csapatokkal tölti számítógépekkel körülvéve, speciális szoftvereket használva az adatok elemzéséhez és az üzleti trendek értékeléséhez. A szerepkör minimális utazással jár, ha konferenciákon vagy találkozókon kell részt vennie. Minden feladatát távolról is elvégezheti, így általában van lehetőség otthoni munkavégzésre is.
-
kikkel dolgozik együtt egy business analyst?
Munkáltatótól és iparágtól függően kollégái lehetnek szoftverfejlesztők, projektmenedzserek, informatikai elemzők és adatelemzők. Előfordulhat, hogy programmenedzserekkel és üzleti stratégákkal, valamint más szakértőkkel is együtt dolgozik, többek között gyárvezetőkkel, értékesítési vezetőkkel, értékesítési munkatársakkal és üzemeltetési vezetőkkel.
-
munkaidő beosztás
Egy üzleti elemző munkarendje heti 40 óra. Ez azt jelenti, hogy a szokásos, irodai munkaidőben dolgozik, alkalmanként esti és hétvégi elfoglaltságokkal, például ügyfelekkel való találkozással vagy céges rendezvényeken való részvétellel. A legtöbb üzleti elemző teljes munkaidőben dolgozik, de részmunkaidős, határozott idejű szerződéses vagy szabadúszó lehetőségek is elérhetőek.
-
fejlődési lehetőségek
A business analyst állás jó ugródeszka izgalmas karrierlehetőségekhez vezetői pozíciókban. A legtöbb üzleti elemző projektmenedzserként folytatja karrierjét, mielőtt operatív vezetői vagy ügyvezető igazgatói szerepkörbe lépne át. Ha nagy tapasztalattal rendelkezik, tanácsadóként is tevékenykedhet.
-
amiért érdemes business analyst állást a Randstadon keresztül keresni.
Több előnye is lehet, ha Randstad tanácsadó közreműködésével keres business analyst állást:
- egy a munkaerőpiac IT szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat során
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
tanulmányok
Ahhoz, hogy üzleti elemzőként dolgozhasson, szükséges szakmai ismeretek elsajátítása is. Az alábbi képzések egyikét célszerű választani az induláshoz:
-
bachelor diploma
Kiindulásként üzleti, informatikai vagy üzleti analitikai alapképzést érdemes választani, illetve megfelelő alaptudást biztosíthat egy számítástechnika vagy matematika alapszak is. Az alapképzésen túl érdemes bővíteni az ismereteket üzleti adminisztráció, információs rendszerek vagy üzleti analitika mesterképzésen.
-
tanúsítványok
Az üzleti elemzők számára számos tanúsítvány és szakmai oklevél elérhető, amelyek továbbfejlesztik a szakmai ismereteket és növelik a hitelességet. Néhány elismert tanúsítvány üzleti elemzők számára:
- Certified Business Analysis Professional (CBAP): Az International Institute of Business Analysis (IIBA) által kínált nemzetközi szabványokra épülő tanúsítvány, amely az üzleti elemzők széles körű ismeretekre és tapasztalatra alapozott készségeit igazolja.
- Project Management Professional (PMP): A Project Management Institute (PMI) által kínált tanúsítvány, amely a projektmenedzsment szakértelmet és készségeket igazolja.
- Six Sigma: A hatékonyság és minőség javítására összpontosító módszertan és tanúsítvány, amelyet számos intézmény kínál.
-
munkatapasztalat
A tanulmányok alatt, vagy a befejezését követően érdemes részt venni gyakornoki programokban, hogy megismerje az üzleti elemzést a gyakorlatban. Érdemes megfontolni, hogy adatelemzőként, rendszerelemzőként vagy pénzügyi elemzőként jelentkezzen gyakorlati vagy belépő szintű állásra.
készségek
Az alábbi készségek szükségesek egy business analyst számára a munkavégzéshez:
-
technológiai ismeretek
Üzleti elemzőként a nap nagy részét pénzügyi információk és számítógépes rendszerek elemzésével tölti. Ezért elengedhetetlenek a megfelelő szoftverek és üzleti rendszerek naprakész műszaki ismeretei. Üzleti elemzőként felkészültnek kell lennie informatikai környezetben, és ismernie kell a számítógépes rendszereket.
-
kommunikációs készségek
A jó kommunikációs készség lehetővé teszi, hogy prezentációkat tartson, ahol közérthetően magyarázza el az összetett üzleti folyamatokat. Az írásbeli kommunikációs készség a jelentések készítéséhez elengedhetetlen.
-
elemző készség
Üzleti elemzőként a logikus gondolkodásra támaszkodva talál gyakorlati megoldásokat elméleti kérdésekre. Elemzi az adatokat, a felhasználói válaszokból készült felméréseket és a munkafolyamatokat. Az elemző készségek az üzleti rendszerekben felmerülő problémák megoldásában is segítenek.
-
döntéshozó képesség
Az üzleti folyamatok elemzése nehéz döntések meghozatalával jár a folyamat javítása érdekében. A döntéshozó képesség segít komplex informatikai rendszerek bevezetésében és a kritikus döntések gyors meghozatalában.
-
csapatban való munkavégzés
Üzleti elemzőként egy szakértői csapattal dolgozik, hogy az üzleti tevékenység minden szempontból az elvárt módon működjön. Az együttműködésen alapuló munkamódszer elengedhetetlen az összes üzleti folyamat összehangolásához.
-
az alábbi eszközök és módszerek ismerete:
- Atlassian Jira & Confluence
- User story-k írása: a szoftverrel szemben támasztott megrendelői igények rövid megfogalmazása a megrendelő/felhasználó által használt, hétköznapi nyelvezetben
- az érdekelt felek (úgynevezett stakeholder-ek) menedzselése
- SCRUM módszertan
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket a business analyst munkakörrel kapcsolatban:
-
mit csinál egy business analyst?
Egy üzleti elemző értékeli a vállalat teljesítményét, hogy segítse a rendszerek és folyamatok fejlesztését. Kutatást és mélyreható elemzést végez a meglévő üzleti problémákról, és megoldásokat mutat be a vállalkozásoknak és más ügyfeleknek. Kapcsolatot tart a vezetőkkel is, hogy felülvizsgálja a vállalkozás követelményeit, és auditálja a rendszer funkcióit.
-
stresszes business analyst-ként dolgozni?
A rugalmas munkarendnek köszönhetően az üzleti elemzőként végzett munka kevésbé lehet megterhelő. Ez azonban attól is függ, hogy melyik iparágban dolgozik, és hol tart a karrierje, mekkora felelősség hárul rá. A munka a határidők betartása érdekében további munkaórákat is jelenthet, ami potenciális stressz forrás.
-
milyen készségekre van szüksége egy üzleti elemzőnek?
Üzleti elemzőként analitikus készségekre és kritikus gondolkodásra van szüksége a meglévő üzleti folyamatok elemzéséhez és megoldások kidolgozásához, azok javítására. A precizitás is fontos ennél a munkakörnél.
-
hogyan lehetek business analyst?
Ahhoz, hogy üzleti elemző lehessen, szakmai tapasztalatra és szakirányú végzettségre van szükség. Az informatikai vagy üzleti végzettség jó kiindulás lehet, valamint az üzleti folyamatokkal, vagy az üzlethez kapcsolódó munkakörben szerzett tapasztalat egyaránt. Hasznos lehet, ha rendelkezik a szakterület által elismert tanúsítványok valamelyikével (Six sigma, CBAP, PMP).
-
a business analyst egy jó állás?
Üzleti elemzővé válni jó karrierút, rengeteg munkalehetőség és vonzó fizetés mellett. A legtöbb üzleti elemző kiváló munka-magánélet egyensúlyt tud kialalkítani magának és elégedett munkájával.
-
hogyan jelentkezhetek business analyst állásra?
business analyst állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!