milyen CNC forgácsolóként dolgozni?
A CNC forgácsoló irányítja a forgácsoló esztergagépet annak érdekében, hogy biztosítsa az alkatrészek hengeres formájú precíziós vágását. A forgácsolási művelet a CNC gépekre támaszkodik, amik szabályozzák a forgássebességet, miközben a munkadarabon a felesleges anyagot eltávolítják. A forgácsolási művelet más, mint a marás vagy fúrás műveletei, ahol a szerszámok forgásban vannak, míg a munkadarab mozdulatlan.
Bár a CNC forgácsolók számítógép vezérelt gépekkel dolgoznak, fontos, hogy ismerjék a különböző típusú esztergagépeket, mint például a manuális, félig automatikus és automatikus esztergagépeket. A manuális és félig automatikus esztergagépeknél a szakember pozícionálja és vezeti a vágószerszámot a precíziós vágáshoz. Az automatikus esztergagép csak az első beállítást igényli. Azonban a CNC forgácsoló gépek automatikusan végrehajtják az utasításokat az által kiválasztott programok alapján.
mit csinál egy CNC forgácsoló?
A CNC forgácsolók specifikus feladatai változóak az automatizáltsági szint és a használt gép alapján. Azonban minden esetben a feladata egy munkadarab elkészítése a kívánt forma és méretek szerint. Szakértelemre van szüksége a műszaki rajzok olvasásához a vágási folyamat megkezdéséhez. A vágási műveletek után pedig mérőeszközökkel végez minőségellenőrzést annak érdekében, hogy az fémdarab megfeleljen a vonatkozó tűréselőírásoknak.
tekintse meg a legújabb szakmunkás állásajánlatainkat
megnézemCNC forgácsoló átlagos fizetése
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt CNC forgácsoló. Egyes munkáltatók biztosítanak egészség- és életbiztosítási járulékokat, valamint a túlórák vagy további műszakokban való munkavégzés is magasabb bérrel jár. Néhány vállalat éves vagy negyedéves bónuszokat kínál túlórapénzek helyett.
szeretné tudni, mennyit keres egy CNC forgácsoló? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátorhogyan kereshet többet CNC forgácsolóként?
Egy CNC forgácsoló fizetése az iparág, a munkakör terjedelme és a képesítésének függvénye. A legtöbb CNC forgácsoló fémfeldolgozó iparban dolgozik, de műanyag- és építő alapanyag iparban is foglalkoztathatják őket. A munkakör komplexitása befolyásolja a fizetési kilátásokat. Például egy műanyaggal foglalkozó CNC-esztergályosnak minimális felelőssége van a kézműves termékek és műtárgyak gyártásában dolgozókhoz képest. Mivel a kézműves műalkotások előállítása összetett, a kompenzációs csomag is magasabb.
A képzett CNC forgácsolók magasabb fizetést kaphatnak a megszerzett képességek és szakértelem miatt. A képesítéseket tapasztalattal kombinálva tovább növelheti fizetését.
CNC forgácsoló munkakör típusai
A CNC forgácsoló munkakörök az alábbi területekre oszthatók:
- Junior CNC forgácsoló: ellenőrzi a műszaki rajzokat, és gondoskodik a forgácsolószerszámok használatáról a megmunkálási műveletekben. Ismernie kell az esztergálási műveleteket, beleértve a homlokesztergálást, a kúpos esztergálást és a hengeresztergálást.
- CNC forgácsoló gépbeállító: konfigurálja a CNC forgácsolókat, és biztosítja, hogy a vágószerszámok megfeleljenek a specifikációknak. Ismernie kell a munkadarabok tulajdonságait, hogy a gépeket precíz és pontos esztergálásra tudja beállítani.
CNC forgácsolóként dolgozni
A CNC forgácsolóként való munkavégzéshez szükséges a különböző precíziós eszközök ismerete, valamint műszaki tudást is igényel a munka. Tekintse át a CNC forgácsolók feladatait, munkakörnyezetét és munkaidő-beosztását.
-
CNC forgácsoló feladatai
Egy CNC forgácsoló feladatai a következők:
- vágószerszámok kiválasztása a megmunkálási műveletekhez: eldönti, milyen vágószerszámokat használnak a műveletek során. Ha a munkadarab hagyományos esztergagépeket igényel, akkor eldönti, hogy félig automatikus vagy automatikus esztergagépeket használ-e. Ha a munkadarab precíziós hengeres vágást igényel,akkor kiválasztja a legmegfelelőbb CNC gépeket a műveletekhez.
- munkadarabok felszerelése vagy leszerelése: vágás előtt össze kell szerelni a gépeket, és tesztelni kell az alkatrészek megfelelő működését. Ezenkívül a munkadarabokat az esztergagépre szereli, és biztosítja, hogy az esztergálási folyamat zökkenőmentesen menjen, és a kívánt hengeres formákat hozza létre. Mivel a munkadarabok a vágószerszám belsejében forognak, fontos, hogy megfelelően rögzítsék őket. A vágási folyamat után le kell szerelni a munkadarabokat.
- nyers és finom megmunkálási műveletek végzése: a munkadarabok leszerelése után fontos, hogy az felületek simák legyenek. Nyers és finom megmunkálási műveleteket kell végrehajtania annak érdekében, hogy az méretek megfeleljenek a műszaki rajzoknak. A műszaki rajzok figyelembevétele biztosítja az előírások betartását.
- Az esztergagép és munkaterületek tisztítása: gondoskodik az eszközök karbantartásáról. Ellenőrzi az esztergagépeket, hogy biztosítsa a megfelelő működést, és kenőanyaggal ellátja a mozgó részeket. Ha az esztergagépek javításra szorulnak, gondoskodik arról, hogy a javításokat befejezzék, mielőtt a munka megkezdődik. Megtisztítja az esztergagépeket és a munkaterületet, hogy eltávolítsa a forgácsokat és egyéb maradványokat.
-
munkakörnyezet
A CNC esztergályos ipari vállalatoknál dolgozik, például fémmegmunkáló létesítményekben és termelő szervezetekben. A gyártó cégeknél dolgozó CNC forgácsolók zajos környezetben dolgoznak a forgácsolási és megmunkálási műveletek miatt. Habár a legtöbb termelési és fémmegmunkáló üzem beltéri, néha a munkát szabadban végzik, amikor a munkadarabokat helyszínen kell vágni. Védőfelszerelést kell viselnie a termelési helyeken azért, hogy védelmet nyújtson a füle és a keze számára. A legtöbb munkáltató kesztyűket, fülvédőket, overallt és gumicsizmákat biztosít a munkavállalók biztonsága érdekében. A munkakör minimális utazást igényel, mivel az összes feladatot a termelési területeken végzi.
-
kikkel dolgozik együtt egy CNC forgácsoló?
A CNC forgácsoló kollégái közé tartozhatnak CNC operátorok, CNC gépkezelők és fémipari szerelők, attól függően, mely iparágban dolgozik. Szoros együttműködésben áll más esztergályosokkal, valamint más szakemberekkel, mint például termelési vezetők, termelési munkások, üzemvezetők és felügyelők.
-
munkaidő beosztás
Egy CNC forgácsoló heti átlagosan 40 órát dolgozik. A legtöbb munkáltató nyolc-tizenkét órás műszakokat biztosít a teljes munkaidőben dolgozó CNC forgácsolók számára. Részmunkaidős lehetőségek is elérhetők, vagy határozott idejű szerződéssel projekt alapon is dolgozhat. A CNC forgácsolóknak a helyszínen kell lenniük a munkavégzéshez, ezért nincs lehetőség távmunkára.
-
fejlődési lehetőségek
Egy CNC forgácsoló pályafutását junior forgácsolóként kezdi, tapasztaltabb forgácsolók felügyelete alatt. A karrier előrehaladása annak függvényében történik, hogy milyen készségeket és tapasztalatot szerez, hogy önállóan és felügyelet nélkül is hatékonyan dolgozhasson. A CNC esztergák későbbi karrierje magában foglalja az esztergályossá válást. Tovább léphet műszakvezető vagy részlegvezető pozícióba is, vagy termelési vezető munkakörbe. Amellett, hogy esztergályos szerepkörben halad előre, alternatív karrierutakat is bejárhat új megmunkálási technikák, például marás vagy kézi esztergagépek használatának elsajátításával.
Folytatja tanulmányait, hogy elektromechanikus karbantartási szakértővé vagy karbantartási technikussá váljon az esztergák, forgácsoló esztergagépek és más gépi eszközök területén. Ez a karrierút karbantartási vezetői pozícióhoz is vezethet.
-
amiért érdemes CNC forgácsoló állást a Randstadon keresztül keresni
Több előnye is lehet, ha Randstad tanácsadó közreműködésével keres CNC forgácsoló állást:
- egy a munkaerőpiac gyártás-termelés szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat során
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
tanulmányok
Ahhoz, hogy CNC forgácsolóként dolgozhasson, szükséges szakmai ismeretek elsajátítása is. Az alábbi képzések egyikét célszerű választani az induláshoz:
-
szakmunkásképzés
A szakmunkásképzés során a diákok elméleti és gyakorlati ismereteket szereznek a CNC forgácsolás terén. Ezt követően szakmai vizsgát tesznek, amely után hivatalosan is CNC forgácsolóként dolgozhatnak. A szakmunkásképzés általában 2-4 évig tart, attól függően, hogy milyen szinten szeretnék megszerezni a képesítést.
-
műszaki főiskola vagy egyetem
Azok, akik mélyebb műszaki ismereteket szeretnének szerezni, választhatják a műszaki főiskolai vagy egyetemi tanulmányokat. Ezek a programok általában hosszabb ideig tartanak és magasabb szintű elméleti és gyakorlati tudást nyújtanak a CAD-CAM terén.
-
szakmai továbbképzés
A már képzett szakemberek további ismereteket szerezhetnek a CNC forgácsolás terén továbbképzési programokon és tanfolyamokon. Ezek a kurzusok lehetővé teszik számukra, hogy lépést tartva az iparág fejlődésével, frissítsék készségeiket és tudásukat.
készségek
Az alábbi készségek szükségesek egy CNC forgácsoló számára a munkavégzéshez:
-
fizikai munkavégzésre való alkalmasság
Fontos, hogy fizikailag alkalmas legyen olyan munkákra is, mint a különböző hagyományos és gépi eszközök használata. Néha manuális vagy félig automatikus CNC forgácsoló gépeket is üzemeltet, amelyek fizikai készségeket igényelnek. A fizikai munkavégzésre való alkalmasság segít abban, hogy nehéz fém darabokat emeljen és felszerelje az esztergagépekre.
-
precizitás
Biztosítania kell, hogy a munkadarabokat precíz formákban vágják ki. A forgácsolási műveletek is módszeresek, és a részletek iránti figyelem segít abban, hogy nyomon kövesse a munkafolyamatokat. A részletek iránti figyelem segít abban, hogy biztosítsa, hogy a forgácsolási műveletek a műszaki specifikációk szerint történjenek, és a készült formák megegyezzenek a rajzokkal.
-
rugalmassás
A munkája rugalmasságot igényel különböző műszakokban való munkavégzésre. Néha korai reggeli műszakokban dolgozik a munkadarabok iránti kereslet miatt, vagy éjszakai műszakokban, hogy biztosítsa a folyamatos termelést.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket a CNC forgácsoló munkakörrel kapcsolatban:
-
mi is az a CNC esztergagép?
A CNC esztergagép egy darab fémet vagy anyagot forgat, hogy lehetővé tegye a felesleges anyagok levágását és eltávolítását, amíg a termék eléri a kívánt alakot. Az esztergagépeknek van egy rúdjuk, amely eltávolítja a felesleges anyagokat, amíg az előírt méreteket el nem érik. A vágószerszám mozgása helyett a munkadarab több tengely mentén forog.
-
mi a különbség a CNC esztergázás és a CNC marás között?
Egy CNC marógép forgó szerszámmal vágja a fémdarabokat, hogy elérje a kívánt méretet. Egy CNC eszterga a fémet vagy a munkadarabot több tengely mentén forogtatja, hogy lehetővé tegye a felesleges anyagok eltávolítását. Mindkettő precíziós vágást ér el, annak ellenére, hogy különböző módszereket alkalmaznak.
-
milyen készségekre van szükség egy CNC forgácsolónak?
A CNC forgácsolónak jó fizikumra van szüksége a kézi munkavégzéshez, a gépek és munkaanyagok kezeléséhez. Ez fontos a fém darabok felszereléséhez. A részletekre való odafigyelés hasznos a precíziós vágás biztosításához.
-
mit csinál egy esztergályos?
Az esztergályos vágógépeket üzemeltet, amelyek fém darabokat vagy műanyagokat vágnak henger alakú formákba. A feladat magában foglalja a gép működésének figyelemmel kísérését és karbantartási feladatok végrehajtását.
-
hogyan lehetek CNC forgácsoló?
Szakképzést követően válhat valaki CNC esztergályossá, ami már a középiskolai tanulmányok során elvégezhető, de felnőttképzés keretében is elérhető. Általában munkatapasztalat is szükséges ahhoz, hogy CNC forgácsolóként elhelyezkedhessen.
-
hogyan jelentkezhetek CNC forgácsoló állásra?
CNC forgácsoló állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!