milyen építészként dolgozni?
Az építészet több, mint csupán a fizikai környezet kialakítása. Az építészek formálják az életünket, történeteket mesélnek rólunk. Munkájuk azonosítja a régiókat és kihangsúlyozza a társadalom értékeit azáltal, ahogy építményeinket megalkotják. Az építészek olyan kulturális részleteket terveznek, melyek meghatározzák, hogyan mutatjuk be magunkat. Tudományt és művészetet egyaránt alkalmaznak a tervezés során, szociológiai, pszichológiai és közgazdasági szempontokat egyaránt figyelembe véve. Az építészek időt szánnak közösségeink megértésére, és érzelmi, technológiai és intellektuális szempontokat ötvöznek ahhoz, hogy olyan tereket teremtsenek, melyek összekapcsolják és egységesítik az embereket.
Az építész egy képzett szakember, aki képes az építmények egyedi esztétikai, valamint a kivitelezési tervezésre és tanácsadásra. Egy építész szerepe azonban sokkal több, mint csupán az épületek tervezése.
mit csinál egy építész?
Az építészek adják a rajtjelzést minden otthonnak, irodaháznak, étteremnek, parknak, iskolának és sok másnak. Az építész nem csupán tervez, általában a csapat részeként dolgozik, gyakran segít a kivitelezési folyamat irányításában is. Különböző tudományágakat ötvöz a funkcionális tervek megalkotásához, mindezt úgy, hogy figyelembe veszi az egészségügyi és biztonsági előírásokat, valamint az építési szabályozásokat.
tekintse meg a legújabb mérnöki állásajánlatainkat.
megnézemépítész átlagos fizetése
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt építész. A fizetést több tényező is befolyásolhatja: elsősorban a tapasztalat, valamint az adott projekt összetettsége is. Az alapfizetés mellett a munkáltató biztosíthat egyéb juttatásokat is, például egészségbiztosítást, bónuszokat, vagy munkába járási, esetleg lakhatási támogatást.
szeretné tudni, mennyit keres egy építész? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátorhogyan kereshet többet építészként?
Egy építész fizetését befolyásoló tényezők rendkívül sokrétűek lehetnek. Az egyéni jövedelem számos tényezőtől függ, beleértve az építészetben szerzett tapasztalatot, a szakterületet (lakóépületek, kereskedelmi projektek, ipari létesítmények vagy restauráció), a képesítéseket és fokozatokat, a munkavégzés helyét, a projekt méretét és összetettségét, valamint az egyén szakmai készségeit és ismerettségi hálózatát. A piaci kereslet, a munkáltató típusa (építész iroda, építési vállalat, vagy állami szerv) és az aktuális gazdasági környezet is hatással lehet a fizetésre. Ezek a tényezők együtt alakítják ki az építészek fizetési szintjét, és fontos szerepet játszanak a karrierút kialakításában is.
építész munkakör típusai
Az építészetnek különböző területei vannak, emellett az építészek alternatív foglalkozásokat is választhatnak. Ezen szakmák bármelyikében az építész önálló vállalkozóként, praxissal, vagy munkavállalóként, alkalmazásban is dolgozhat. A leggyakoribb területek az alábbiak:
- lakóépület tervezés: a lakóépületeket tervező építészek esztétikai szempontokat is figyelembe véve tervezőprogramokat használnak otthonok tervezéséhez, formálásához és áttervezéséhez. Ide tartoznak házak, lakótoronyok és más építmények. Ők tervezik és rajzolják meg a terveket, és akár felelősek lehetnek a költségvetés kidolgozásáért is.
- kereskedelmi épületek tervezése: a kereskedelmi épületeket tervező építészek irodaházakat és más vállalkozási célú építményeket terveznek. Ezek a szakemberek dolgozhatnak kormányzati épületek, iskolák, szállodák, hidak, múzeumok, irodaházak/épületek, felhőkarcolók, egyéb középületek tervein.
- tájépítészet: a parkok, játszóterek vagy helyi sportlétesítmények létezését a tájépítészeknek köszönhetjük, akik a kültéri terek fejlesztésével foglalkoznak. A tájépítész tevékenysége a kiterjedt egyetemi campusoktól a minimalista közkertekig terjed. Kreativitásukat használva a közösségek számára biztonságos terek kialakítására törekszenek, ami komoly felelősség, mivel egy kültéri projekt sokkal több tervezést igényel, mint akár a legmagasabb felhőkarcoló. Ismerniük kell a növényeket, utakat, fákat, a kialakítás minden részlete az ő felelősségük, az ajtók és mosdók elhelyezésétől kezdve a padokig.
- belsőépítészet: a belsőépítészek felelősek az épület belső elemeinek kényelméért és biztonságáért - valamint az esztétikai megjelenésért. A belsőépítész mindennel foglalkozik, az új épületek emeleteinek szabályoknak való megfelelésétől kezdve a magánházak konyháinak áttervezéséig. Fontos megjegyezni, hogy nem minden belsőépítész építész. Egyes szakemberek a részletek összhatására összpontosítanak, hogy művészi érzékenységgel kezeljék a színeket és a szöveteket. Felkutatják a különböző elemeket, hogy összeillő egészeket alkossanak.
- várostervezés: a várostervezési építészeket nagy méretű/volumenű projektekkel bízzák meg, feladatuk hogy teljes városrészeket hozzanak létre. Teljes városnegyedeket vagy blokkokat terveznek. A projekt függvényében konkrét épületeket és cserjék, fák elhelyezését is figyelembe kell venniük.
- green design építészet: a green design építészek úgy készítenek terveket, hogy közben annak ökológiai hatására is összpontosítanak, amit terveik az ökoszisztémára gyakorolnak. Értik a környezetileg fenntartható tervek komplexitását: legyen szó energiamegtakarításról vagy vízgazdálkodásról, a green design építészeknek a legjobb gyakorlatokat és anyagokat kell alkalmazniuk, hogy olyan eredményeket érjenek el, amelyek a megrendelő számára vonzók és biztonságosak a környezetre nézve. Ez az építészeti terület a legvalószínűbb, hogy növekedni fog, ahogy a környezetbarát megoldások egyre vonzóbbá válnak.
- ipari építészet: olyan épületeket fejleszt, amelyek segítik az adott iparágban tevékenykedő megrendelő zavartalan üzleti működését. Ehhez figyelembe kell vennie minden változót, ideértve az üzlet egyedi tulajdonságait is: például egy gépjárműgyártónak más létesítményekre van szüksége, mint egy tejgyárnak. Még ugyanazon iparágban tevékenykedő vállalatok is eltérő folyamatokat igényelhetnek. Összességében az ipari építésznek mélyreható ismeretekre van szüksége ezeknek a létesítményeknek a terén, hogy olyan terveket hozzon létre, amelyek megfelelnek a pontos előírásoknak.
- épülettechnológia: az épület technológus technikai tudásával segíti az építészeket az épületek tervezésében. Tudását általában az átalakítás és a felújítás során kamatoztatják.
- épület felmérő: az épületfelmérő szakértő tanácsadó az ingatlan- és építési projektek terén, akár szerény javításokról, akár egy teljes átalakításáról van szó.
- fejlesztési felmérő: a fejlesztési felmérők projekteket terveznek és tanácsot adnak, ezzel segítve ügyfeleit a befektetésekkel kapcsolatos okos döntések meghozatalában.
- építési projektmenedzser: a munkaterületeken dolgoznak, és az építést vezetik a kezdetektől a végéig. Szorosan együttműködve a helyszíni felügyelőkkel és más építtetőkkel, építészekkel és földmérőkkel, gondoskodnak arról, hogy a projektek biztonságosan és költségvetésen belül fejeződjenek be.
- statikus: a statikusnak figyelembe kell vennie a környezeti feltételek és az emberi használat hatásait a potenciális igénybevételnek kitett szerkezetek tervezésekor. Ide tartoznak az elfordulás, összeomlás vagy vibráció veszélyének kitett szerkezetek.
építészként dolgozni
Építésznek lenni izgalmas karrier, változatos munkalehetőségekkel. Olvasson tovább, és fedezze fel az építészek napi rutinját és feladatait.
-
építész feladatai
Az építész mindennapi munkájában számos feladatot végez, amelyek hozzájárulnak a projektjeinek sikeres megvalósításához és a tervezési folyamat hatékony lebonyolításához:
- Projekttervezés: megtervezi az egész projektet, beleértve a koncepció kidolgozását, tervezetek és vázlatok készítését.
- Konzultáció és együttműködés: rendszeresen egyeztet más szakemberekkel, kliensekkel és fejlesztőkkel a projekt követelményeinek és részleteinek tisztázása érdekében. Kommunikál az ügyfelekkel, tájékoztatja őket a tervezési folyamat alakulásáról és részleteiről.
- Tervezés és dokumentáció: terveket és dokumentációt készít, beleértve a műszaki rajzokat, konstrukciós dokumentumokat és engedélykérelmeket.
- Projektirányítás: felügyeli és irányítja a projekteket, figyelemmel kíséri a határidőket és koordinálja a munkát a különböző szakaszokban.
- Műszaki problémák megoldása: gyakran találkozik technikai problémákkal, amelyeket meg kell oldania a tervezési folyamat során.
- Költségvetési tervezés: részt vesz a projekt költségvetésének és kiadásainak tervezésében és felügyeletében.
- Új technológiák követése: nyomon követi az építészeti trendeket és az új technológiákat, hogy azokat integrálhassa a tervezési folyamatba.
- Munkaterületi ellenőrzés: időnként látogatást tehet az építési területeken, hogy ellenőrizze a tervezési elképzelések megvalósítását és az építési folyamatot.
-
munkakörnyezet
Az építészek túlnyomó többsége irodából dolgozik, tervezéssel, engedély kérelmekkel és költség kalkulációkkal becslésekkel foglalkozik. Ezek nagy része számítógépen történik; azonban az építészek el is utazhatnak az építési területekre, hogy tárgyaljanak a helyi ügynökökkel, közlekedési mérnökökkel, ügyfelekkel és vállalkozókkal.
-
kikkel dolgozik együtt egy építész?
Az építész munkájában számos kolléga vesz részt, akikkel együttműködésben dolgozik a tervezési és építési folyamatok során. Ezek közé tartoznak például mérnökök, tervezők, közlekedési szakemberek, projektmenedzserek, engedélyeztetési szakemberek, vállalkozók és kivitelezők, kliensek, műszaki tanácsadók és szakmai szervezetek. Az építész fontos kapcsolatot tart fenn a kollégáival, hogy a projektjei eredményesen valósuljanak meg.
-
munkaidő beosztás
Egy építész gyakran nem csak irodai időben dolgozik, gyakori a nem szokványos munkaidő a határidők teljesítése érdekében, különösen akkor, ha több projektet egyidejűleg kezel. A munka pontosságot igényel, mivel egy építészeti hiba komoly veszélyeket teremthet. Az építész döntései közösségekre gyakorolnak hatást, és ez egy nagy felelősség, amelyet vállalni kell. Azonban bizonyos mértékű szabadsággal rendelkeznek a feladatok és célok menedzselésében a saját időbeosztásuk szerint, amíg az nem ütközik a projektekkel.
-
fejlődési lehetőségek
Manapság az építészek olyan számítógépes programokat használnak, mint az AutoCAD és a BIM. Rengeteg felhő alapú technológia is létezik a tervek elkészítéséhez. Ezenkívül az AI és az IoT számos hagyományos folyamatot felvált, és egyszerűsíti az építészeti folyamatokat. A Big Data megváltoztatja azt, ahogyan az építészek információt gyűjtenek a hatékonyabb és egyedibb épületek tervezéséhez. A leghihetetlenebb technológiai előrelépés valószínűleg a virtuális valóság és a kiterjesztett valóság lenne. A VR átveheti a koncepciókat, és életszerű élményt adhat, ahol ténylegesen háromdimenziós környezetben sétálhat végig a terveken. Az AR 3D érintést és hangzást biztosíthat a 2D tervekhez, segítve a veszélyek észlelését, és lehetővé téve a tervezőknek, hogy beleássák magukat a lehetséges építkezés legapróbb részleteibe is.
-
amiért érdemes építész állást a Randstadon keresztül keresni.
Több előnye is lehet, ha Randstad tanácsadó közreműködésével keres építész állást:
- egy a munkaerőpiac műszaki-mérnöki szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat során
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
tanulmányok
Ahhoz, hogy építészként dolgozhasson, szükséges szakmai ismeretek elsajátítása is. Az alábbi képzések egyikét célszerű választani az induláshoz:
-
egyetemi alapdiploma
Először egy építészmérnök alapképzést kell elvégezni egy akkreditált egyetemen vagy főiskolán. Az építészeti alapképzés általában 6-7 félév. A képzés elérhető osztatlan formában is, mely 10 féléves.
-
szakmai képzés és gyakorlat
Az alapképzés után a leendő építésznek részt kell vennie szakmai képzéseken és gyakorlati időszakokon. Az építész kamara által szervezett szakképzések és gyakorlati képzések célja, hogy a hallgatók szakmai ismereteket és gyakorlati tapasztalatot szerezzenek.
-
mesterképzés
Sok esetben az alapképzést követően szükséges további két évig tartó mesterképzés elvégzése is. A mesterképzés célja a mélyebb szakmai ismeretek és készségek megszerzése.
-
kamarai tagság
Az építésznek csatlakoznia kell az építészkamarához, amely hivatalosan elismeri a szakmai képességeit és jogosultságát a szakma gyakorlásra.
készségek
Az alábbi készségek szükségesek egy építész számára a munkavégzéshez:
-
elemző készség
Az építésznek átfogó ismeretekkel kell rendelkeznie a matematika, a tudomány és a tervezési elemek terén. Az építészeti munka nagyfokú pontosságot igényel ezeken a területeken.
-
kommunikáció
Az építészeknek különböző kommunikációs csatornákon keresztül kell közvetíteniük a koncepciókat. Az együttműködés szempontja azt követeli meg, hogy képesek legyenek világosan átadni üzeneteiket az érintett feleknek és kollégának.
-
kreativitás
A művészi tehetség elengedhetetlen a tervezéshez és tervrajzok kialakításához. Az építésznek szervesen össze kell hangolnia a funkcionalitást és a formát. Figyelembe veszi a környezeti hatásokat, és olyan módon gondolkodik, hogy a közösség és vezetőinek szándékát innovatív módon fejezze ki.
-
szervezettség
A nyilvántartások fontos részét képezik az építészek mindennapi tevékenységének. A tervek, látványtervek és rajzok, szerződések, levelezések és még sok más a projekt menedzselésében kulcsfontosságú. Ugyancsak fontos a számlisták, projekt részletek, költség elemzés és az előrehaladás nyomon követése.
-
számítógépes ismeretek
A szoftverek és digitális technológiák megváltoztatják a játékszabályokat. Egyetlen építész sem engedheti meg magának, hogy ne kövesse nyomon a technológiai eszközöket, és ne maradjon versenyképes. Ha nem naprakész a legújabb eszközökkel és programokkal, az végül kevésbé vonzó szakemberré teheti a potenciális ügyfelek és munkaadók számára.
-
vizualizációs készségek
Az építészeknek minden egyes szerkezeti részt szemügyre kell venniük, össze kell kapcsolniuk az összes többi szakasszal, és térbeli ismerettel kell rendelkezniük arról, hogy hogyan működnek együtt az összetevők.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket az építész munkakörrel kapcsolatban:
-
hogyan alakul egy építész díjazása?
Ez a helyzet függvénye. Az önálló szakemberek saját alapdíjakkal és fizetési eljárásokkal rendelkeznek. Lehet, hogy óradíjat számolnak fel tanácsadási munkáért, vagy összességében díjat a projekt terjedelme alapján. Ha vállalkozóval vagy olyan céggel dolgozik, amelynek saját építész stábja van, a folyamat lényegében ugyanaz lesz, kivéve, hogy az építészi díjak valószínűleg más szolgáltatási díjakkal együtt szerepelnek a cég által nyújtott szolgáltatások között.
-
hogyan dolgozik és tervez egy építész?
A konzultációs időszakok lehetővé teszik a főbb érintettek számára, hogy előterjesszék projektjük vízióját. Az építész vizuális értékelést készít a helyszínről, mielőtt az a konzultáció során tárgyalt koncepciók alapján ötleteket fejlesztene ki. Ebből lesz a végén egy tervezési koncepció. Ha része a szerződésnek, az építész kidolgozza az építési ütemezést és költségvetéseket. Ezt követően az építész részletes terveket készít tervező szoftverekkel, mint például a CAD.
-
melyik a legjobb építész iskola?
A "legjobb" kifejezés félrevezető lehet. Egyetemi tanterv az egyik helyen inkább a zöld építészet felé hajlik, míg egy másik helyen a felhőkarcoló tervezésre specializálódnak. Rendszeresen készülnek rangsorok, amelyek a legjobb intézményeket sorolják fel azoknak a hallgatóknak, akik alapképzésre készülnek az építészet területén.
-
hogyan jelentkezhetek építész állásra?
Építész állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!