milyen IT biztonsági szakértőként dolgozni?
A technológiai fejlődéssel párhuzamosan, hogy már szinte mindent online intézünk, a kiberbűnözők egyre komolyabb veszélyt jelentenek adatainkra. IT biztonsági szakértőként ezeket a kockázatokat kell minimalizálnia, amihez széleskörű ismeretekre van szüksége a lehetséges sebezhetőségekről, és magas fokú szakértelemre a sebezhetőségi tesztek elvégzéséhez. Ismernie kell a kibervilágban megjelenő fenyegetéseket és a hatékony megelőzési vagy beavatkozási stratégiákat. A legtöbb szervezetben az IT biztonsági szakértő széles tudásbázist és tapasztalatot igénylő pozíció.
mit csinál egy IT biztonsági szakértő?
Egy IT biztonsági szakértő amellett, hogy hálózatbiztonsági intézkedéseket fejleszt és valósít meg a kibertámadások és rosszindulatú programok kivédésére, rendszeresen végez biztonsági ellenőrzéseket a fenyegetések felkutatására és a telepített védelmi intézkedések frissítésére. Egy számítógépes rendszer sérülékenységének meghatározásához néha etikus hackelés is lehet a feladata, hogy az eredmények alapján biztonságosabbá tehessék a rendszert. A technológiai szakértelmet igénylő feladatok mellett adminisztratív feladatokat is ellát, például jelentéseket készít.
tekintse meg a legújabb IT állásajánlatainkat
megnézem
IT biztonsági szakértő átlagos fizetése
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt IT biztonsági szakértő. Az alapfizetés mellett a kompenzációs csomag gyakran tartalmaz egészségbiztosítást, fizetett szabadságokat és egyéb juttatásokat.
szeretné tudni, mennyit keres egy IT biztonsági szakértő? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátorhogyan kereshet többet IT biztonsági szakértőként?
Fizetése több tényezőtől függ. Számos iparágban tapasztalata határozza meg a kompenzációs csomagot. A kiberbiztonság területén a gyakorlati tapasztalat értékesebb, mint az iskolai végzettség, ezért, ahogy egyre több tapasztalatot szerez, arányosan nő a fizetés is.
IT security szakértőként bármely iparágban elhelyezkedhet, mivel egyre több vállalat a technológiára és az internetre támaszkodik vállalkozása működtetéséhez. Egyes iparágak azonban többet fizetnek a kiberbiztonsági szakértőknek az általuk kezelt vállalati adatok érzékeny természete miatt. Ilyen például a pénzügyi terület. A megszerzett képesítések és tanúsítványok a fizetés meghatározása során szintén relevánsak.
IT biztonsági szakértő munkakör típusai
IT biztonsági szakértőként általános feladatokat láthat el, vagy a következő munkakörökre specializálódhat:
- IT security architect: feltörhetetlen biztonsági rendszereket tervez és fejleszt egy vállalat informatikai hálózatában. Az ő feladata a sérülékenység felmérése és a rendszerbiztonság fokozása, emellett rendszeresen karbantartja a biztonsági rendszereket és naprakészen intézkedéseket végez.
- IT security administrator: IT biztonsági rendszergazdaként biztonsági megoldásokat telepít, és problémák esetén elhárítja azokat a protokollnak megfelelően.
- IT security analyst: Az IT biztonsági elemző feladata, hogy figyelje a vállalat infrastruktúráját a lehetséges fenyegetések szempontjából. Emellett készenléti terveket is készít, és vizsgálja a rendszerben lévő gyanús tevékenységeket.
- It security auditor: IT biztonsági auditorként Ön értékeli az online biztonsági rendszereket. Meghatározza, hogy a biztonsági intézkedések hatékonyak-e az esetleges jogsértések ellen.
IT biztonsági szakértőként dolgozni
Kíváncsi, hogy mik a napi feladatai egy IT biztonsági szakértőnek? Hol, kikkel és mikor dolgozik? Olvasson tovább és ismerje meg jobban a munkakört.
-
IT biztonsági szakértő feladatai
Egy IT biztonsági szakértő konkrét feladatai és felelősségi köre az iparágtól és a vállalattól függenek, ahol dolgozik. Napi rutinja általában a következőkből áll:
- biztonság biztosítása a szoftverfejlesztési szakaszokban: IT biztonsági szakértőként szoftver- vagy hardverrendszerek sebezhetőségeit keresi. A fejlesztési szakaszok során fel kell ismernie a potenciális fenyegetéseket, és tűzfalak beépítésével be kell zárnia a biztonsági réseket a hálózati rendszerekbe.
- gyanús tevékenységek megfigyelése: Különféle védelmi rendszereket kell terveznie, amelyek értesítést küldenek a rendszerbe való behatolásokról vagy behatolókról. Létrehozhat például egy engedélyezési protokollt, amely biztosítja, hogy csak az arra jogosult személyek férhessenek hozzá az érzékeny adatokhoz. Ha illetéktelen személy próbál hozzáférni, értesítést kap, hogy azonnal cselekedjen.
- biztonsági incidensek jelentése: a biztonsági rendszerek figyelésekor jelentenie kell minden incidenst, és stratégiákat kell javasolnia a jövőbeli kockázatok csökkentésére. Szintén fontos a biztonsági rendszerek frissítéseinek dokumentálása, valamint új védelmi rendszerek és protokollok bevezetése az egyszerű nyomon követés érdekében.
- biztonsági rendszerek ellenőrzése: a kiberbűnözők folyamatosan új módszereket dolgoznak ki a számítógépes rendszerek feltörésére. Egyre nehezebb követni őket; ezért rendszeresen biztonsági auditokat kell végeznie. Diagnosztikát végez minden változásról, hogy ellenőrizze a fel nem ismert jogsértéseket, és módszereket dolgozzon ki a biztonság fokozására. Ezenkívül folyamatosan ellenőriznie kell a védelmi rendszerek hatékonyságát, és jelentéseket kell készítenie megállapításairól és ajánlásairól.
- biztonsági irányelvek létrehozása és megvalósítása: miután felismerte a biztonsági hiányosságokat a számítógépes rendszerekben, létre kell hoznia biztonsági szabályzatokat azok megoldására. Az ő feladata az is, hogy felhívja a figyelmet a biztonsági politikákra és felügyelje a biztonsági intézkedések végrehajtását.
-
munkakörnyezet
IT biztonsági szakértőként különböző technológiára támaszkodó iparágakban kaphat munkát. Dolgozhat házon belül egy adott vállalatnál, és kezelheti az összes kiberbiztonsági problémát, vagy egy informatikai tanácsadó cégnél. Függetlenül attól, hogy hol tevékenykedik, feladatai nagy része irodai környezetben történik, és az idő nagy részét számítógépes rendszerek elemzésével és a biztonság javítási lehetőségeinek meghatározásával tölti. Ha informatikai tanácsadó cégnél dolgozik, akkor általában külső helyszínen, az ügyfél irodájában dolgozik. Lehetőség van azonban az ügyfele hálózatában felmerülő problémák megoldására anélkül, hogy jelen lenne.
-
munkaidő beosztás
Az IT biztonsági szakértői karrier nem a tipikus 9-5-ig munkakör. Adatszivárgás bármikor előfordulhat, és rendelkezésre kell állnia a megelőzés vagy a beavatkozás érdekében. A legtöbb műszaki és adminisztratív feladat megköveteli, hogy körülbelül heti 40 órát dolgozzon. Aktív fenyegetés esetén azonban túlóráznia kell, beleértve az esti, hétvégi és munkaszüneti napokat is. A legtöbb IT biztonsági szakértő teljes munkaidőben dolgozik, de van részmunkaidős lehetőség is. Távolról is dolgozhat, vagy szabadúszóként egy-egy projekten. Az IT biztonsági munka általában minimális utazással jár, hacsak nem egy tanácsadó cégnél dolgozik, és időnként ki kell mennie ügyfélhez.
-
fejlődési lehetőségek
Az online szolgáltatásokra való fokozott átállás miatt a kiberbiztonsági szakértők nagyon keresettek a számítógépes rendszerek biztonságának védelme és az adatszivárgás megelőzése érdekében. IT biztonsági szakértőként az általános feladatokra is koncentrálhat, vagy specializálódhat, és bővítheti lehetőségeit. További minősítéseket megszerezve információbiztonsági vezetővé vagy vezető kiberbiztonsági kockázatelemzővé is válhat. További szakterületek, amikre specializálódhat: compliance officer, cloud security analyst, penetration tester. Alternatív megoldásként önálló vállalkozóvá válhat, de a sikerhez így kiemelkedő IT biztonsági ismeretekre és tapasztalatra van szüksége.
-
amiért érdemes IT biztonsági szakértő állást a Randstadon keresztül keresni.
Több előnye is lehet, ha Randstad tanácsadó közreműködésével keres IT biztonsági szakértő állást:
- egy a munkaerőpiac IT szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat során
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
tanulmányok
Ahhoz, hogy IT biztonsági szakértőként dolgozhasson, szükséges szakmai ismeretek elsajátítása is. Az alábbi képzések egyikét célszerű választani az induláshoz:
-
egyetem
A legtöbb IT biztonsági szakértő informatikai diplomával csatlakozik a szakmához. Emellett a matematika vagy a természettudományok, a hálózatmérnöki szak is jó alap lehet.
-
szakirányú továbbképzés
Egyes egyetemeken 2-3 féléves szakirányú továbbképzés formájában is már elérhető az IT biztonsági szakértő képzés, ami az alapképzéseknél célzottabb ismereteket ad a területhez.
-
bootcamp
Egyre több lehetőség nyílik bootcamp típusú képzések keretében is elsajátítani az IT biztonság alapjait. A téma iránt érdeklődők számára jó orientációs lehetőség egy ilyen, pár hónapos képzés elvégzése.
-
tanusítványok
Képességeit minősítések megszerzése révén is fejlesztheti, hogy növelje versenyképességét a piacon.
- belépő szinten kezdje Systems Security Certified Practitioner (SSCP) képesítéssel, ami junior kiberbiztonsági elemzők számára javasolt.
- Ha két éves tapasztalattal rendelkezik, a CEH, CISM, CISSP minősítések alkalmasak a karrier előmozdítására.
- öt év tapasztalat után szerezze meg a Certified Information Systems Auditor (CISA) képesítést, és legyen auditor. A szakterületéhez kapcsolódó egyéb tanúsítványokat is megszerezhet ehhez.
készségek
A tanulmányok mellett az alábbi készségek szükségesek egy IT biztonsági szakértő számára a munkavégzéshez:
-
problémamegoldó készség
IT biztonsági szakértőként problémamegoldó képességei jelentős szerepet játszanak mindennapi feladataiban. Kreatív problémamegoldó készségekre van szüksége a számítógépes rendszerek és digitális környezetek összetett biztonsági problémáinak megoldásához.
-
technológia iránti fogékonyság
A kiberbiztonság a technológián múlik, egy IT biztonsági szakértőnek kivételes számítástechnikai ismeretekkel kell rendelkeznie az olyan összetett feladatok elvégzéséhez, mint az információbiztonsági rendszerek frissítése, illetve azon intézkedések megtervezése és végrehajtása, amik valós idejű védelmet biztosítanakaz adatszivárgás ellen.
-
precizitás
IT biztonsági szakértőként ébernek és részletorientáltnak kell lennie ahhoz, hogy észrevegye a rendszer legapróbb változásait is. A részletekre való odafigyelés segít az informatikai rendszerek sérülékenységeinek felderítésében és a hálózatok megsértésének észlelésében.
-
kommunikációs készségek
Szorosan együttműködik a különböző alkalmazottakkal a biztonsági kérdések megoldása során, ezért jó kommunikációs készségre van szüksége, hogy el tudja megmagyarázni megállapításait és aggályait hétköznapi nyelven is. Akkor is jól jön ez a készség, ha biztonsági eljárásokat dolgoz ki egy vállalat számára.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket az IT biztonsági szakértő munkakörrel kapcsolatban:
-
mit jelent az IT biztonsági szakértő?
Egy IT biztonsági szakértő figyeli a számítógépes rendszereket és a digitális környezeteket adatszivárgás és külső támadások elkerülése és elhárítása érdekében. Emellett elemzi az informatikai rendszert és ellenőrzi annak sebezhetőségét.
-
milyen egy IT biztonsági szakértő fizetése?
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt IT biztonsági szakértő.
-
mitől lesz jó egy IT biztonsági szakértő?
Egy jó IT biztonsági szakértő kivételes problémamegoldó képességgel és műszaki rátermettséggel rendelkezik. Speciális területeken, mint például az etikus hackelésben szerzett gyakorlat előremozdíthatja a karriert, az ilyen irányú tapasztalat segíthet abban, hogy hogyan védheti így meg a rendszereket az adatszivárgásoktól.
-
milyen végzettség szükséges egy IT biztonsági szakértőnek?
Ha magas szintű számítástechnikai ismeretekkel és/vagy megfelelő tapasztalattal rendelkezik, a formális oktatás nem elvárás. A legtöbb szakember azonban informatikai képzést követően csatlakozik a szakmához.
-
az IT biztonsági szakértő munka nehéz?
A kiberbiztonság kihívást jelenthet, ha nem rendelkezik a sikerhez szükséges mély technológiai ismeretekkel. Komoly szakmai elhivatottságra van szükség ahhoz, hogy IT biztonsági szakértőként idővel kitűnjön tudásával.
-
hogyan jelentkezhetek IT biztonsági szakértő állásra?
IT biztonsági szakértő állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!