milyen könyvelőként dolgozni?
A könyvelő olyan pénzügyi végzettséggel rendelkező szakember, aki figyelemmel kíséri a magánszemélyek vagy a vállalkozások pénzügyi helyzetét. Magánvállalkozóként egy könyvelő számlák kezelésével, adóbevallások előkészítésével, befektetési stratégiákkal és vagyonkezeléssel foglalkozik. Egy vállalati könyvelő számos feladatot elláthat, például a jogszabályoknak megfelelően a számlák rögzítését, adatfeldolgozást, költségelemzést, vagy pénzügyi jelentések készítését.
tekintse meg a legújabb pénzügyi állásajánlatainkat
megnézem
egy könyvelő átlagos fizetése.
A könyvelői fizetések széles skálán mozognak attól függően, hogy milyen típusú könyvelőről van szó, és milyen feladatot lát el a szervezetben. A tapasztalat,a komplex tudás is befolyással van a könyvelői bér meghatározására. Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt mérlegképes könyvelő, egy szállítói számla vagy vevő számla könyvelő, egy adótanácsadó, vagy egy főkönyvelő.
Szeretné tudni, mennyit keres egy könyvelő? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátora könyvelő munkakör típusai.
Könyvelői állásajánlatok között kutatva gyakran találkozunk junior vagy kezdő könyvelő és szenior könyvelő megkülönböztetéssel, ami az alkalmazott feladatainak összetettségére utal. Ebben a leosztásban a junior könyvelők főleg a napi könyvelési feladatokban vesznek részt, a mérleg egyes részeivel foglalkoznak. A vállalat tevékenysége során előforduló, annak vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetére kiható gazdasági eseményekről folyamatosan nyilvántartást vezet és azt az üzleti év végével lezárja.
A tapasztaltabb könyvelők felelőssége nagyobb, komplex könyvelési feladatokat látnak el, elemzik a munkát és prezentálják az ebből készült jelentéseket a vezetésnek. Szokásoktól függően havonta, vagy legalább negyedévente készül egy "zárás", amikor készül egy összefoglaló (mérleg (balance sheet) és eredménykimutatás (profit and loss) az éppen aktuális helyzetről. Év végén a hatóságok részére el kell készíteni az éves beszámolót és adóbevallást, különböző riportokat a nemzeti bank és a statisztikai hivatal részére. Tapasztalt könyvelők mozoghatnak főkönyvelői pozíció irányában.
A könyvelő munkakör típusai:
-
mérlegképes könyvelő
A mérlegképes könyvelő egyszerre munkaköri leírás és tanúsítvány. Ehhez a címhez a könyvelői végzettség mellett meghatározott államilag akkreditált mérlegképes könyvelői vizsga letétele szükséges. Az ilyen szakemberek magasabb szintű könyvelői és pénzügyi pozíciókat töltenek be egy szervezetben. Dolgozhatnak tanácsadóként is, magánszemélyek vagy vállalatok részére. Éves beszámoló elkészítéséhez szükséges a mérlegképes könyvelői képesítés. A beszámolót alá is kell írni, vagyis úgymond "láttamozni", ezt pedig csak olyan mérlegképes könyvelő teheti meg, aki "regisztrált", azaz állami nyilvántartásba van véve.
-
adótanácsadó
Az adózás mind a magánszemélyektől, mind a vállalatoktól elvárt. Az adókönyvelő olyan szakember, aki az adóbevallásban és adóviták megoldásában segédkezik. Lehet egy csapat tagja egy könyvelő cégnél, vagy nagyvállalatnál, ahol rendszerint van külön könyvelő, aki az állami, és nemzetközi adótörvényeket ismerve hatékonyan látja el az adózáshoz kötődő könyvelési feladatokat. Főbb feladatai közé tartozik még az adózási törvényeknek való megfelelés biztosítása az ügyfélnek avgy házon belül, adózási struktúrák ellenőrzése, optimalizálása, bevallások elkészítése és ellenőrzése (pl. ÁFA, SZJA), adatszolgáltatás (statisztikák, riportok) a hatóságoknak pl. NAV, illetve a könyvelés ellenőrzése adózási szempontból.
-
törvényszéki könyvvizsgáló
A törvényszéki könyvvizsgálók olyan szakemberek, akik a számviteli ismeretek jogi kérdésekben történő alkalmazásával foglalkoznak. A végrehajtók és az adóhatóság megbízásából a törvényszéki könyvvizsgálók törvénytelen pénzügyi gyakorlatok és rejtett bevételek után kutatnak. Vállalatok hűtlen kezelés gyanúja esetén bíznak meg törvényszéki könyvvizsgálókat. Ezek a könyvvizsgálók nemcsak nyomára bukkannak a pénznek, hanem annak is keresik a módját, hogyan lehetne azt visszaszerezni.
-
befektetési könyvelő
Magánszemélyeknek vagy vállalkozásoknak segít a pénzügyi tervezésben és befektetésben. Bár sok általános könyvelő foglalkozik befektetésekkel, a hivatásos befektetési könyvelők a munkának kizárólag erre a vetületére koncentrálnak. Ezek a könyvelők befektetési stratégiákat dolgoznak ki a hosszútávú és rövidtávú növekedés érdekében.
-
szállítói számla könyvelő, AP könyvelő
Változó, hogy egy AP könyvelőnek milyen széleskörű feladatai vannak. Van, hogy end-to-end tartoznak hozzá a feladatok, de van, hogy csupán részfeladatokat végeznek. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a vállalat, valószínűleg annál inkább több részre van bontva egy munkakör (AP, AR és GL is). Az AP feladatok közé tartozik a beszállítóktól érkező számlák ellenőrzése, rögzítése, rendszerbe való felvitele, könyvelése, rekonsziliációja, a problémás számlák kapcsán a kapcsolatfelvétel és egyeztetés a szállítókkal, kereskedőkkel, valamint a kifizetések előkészítése és indítása.
-
vevőszámla könyvelő, AR könyvelő
A számlázás, számla kiállítás az egyik fő feladata az AR könyvelőnek, továbbá ellenőrzi, hogy mekkora hitelkerete van egy vevőnek. Cégeket ellenőrzi,hogy megfelelnek-e bizonyos követelményeknek, készpénzkezelés, különböző módokon bejövő kifizetések számlákhoz és vevőkhöz rendelése illetve a rekonsziliáció – számla és egyéb források egyeztetése a beérkezett összeggel.
-
főkönyvi könyvelő
A főkönyvvel dolgozik és összetett könyvelési feladatokért felel. Részt vesz a hóvégi, negyedéves, éves zárási feladatokban, eltérések kapcsán egyeztet a társosztályokkal. Beszámolók, eredménykimutatás készítése, audiok előkészítése is a feladatkörhöz tartozik.
könyvelőként dolgozni
A könyvelő feladatai függnek a cég méretétől és attól, hogy milyen szintű tapasztalattal rendelkezik. Bizonyos elvárások azonban általánosan megfogalmazhatók minden szinten:
-
pénzügyi adatok pontos adminisztrálása
Az adott részleg, vállalat vagy más szervezet pénzügyi egyensúlyának nyomon követése minden könyvelői állás fókuszát jelenti. Ez magában foglalja az adatbevitel elvégzését vagy felügyelését. Azoknál a vállalatoknál is, ahol erre integrált szoftvert használnak, mely automatikusan rögzíti a tranzakciókat, kell könyvelő, aki meggyőződik arról, hogy minden jól működik.
-
mérlegek egyeztetése
A könyvelőnek meg kell erősítenie, hogy a jelentésekben szereplő számok egyeznek a cég valós pénzeszközeivel. Ha egy banki nyilatkozat nem a belső jelentésben szereplő számokat tükrözi, akkor a könyvelőnek ki kell derítenie az eltérés okát.
-
hóvégi és évvégi zárás
Adózási és tervezési okokból a vállalkozásoknak időszakosan le kell zárniuk a könyvelésüket. Ez a gyakorlat azt jelenti, hogy véglegesíteni kell minden tranzakciót egy adott időre: egy hónapra, negyedévre vagy évre. A hóvégi zárásokról születő jelentések egy pillanatképet mutatnak a vezetésnek a vállalat pénzügyi mérlegéről. Az építőipari vagy gyártó cégeknél az aktuális anyagleltár vizsgálata is része lehet a zárási folyamatnak. A negyedéves/féléves/éves leltár és zárás munkaigényes folyamat, ami túlórákat igényelhet.
-
adóbevallások készítése
A könyvelési osztály feladata az adóelszámolás elkészítése és az adóbevallás megfelelő benyújtása az adószabályokból származtatható előnyök érvényesítésével. E kötelezettség maradéktalan teljesítésének elmulasztása hatósági ellenőrzést és komoly bírságot vonhat maga után.
-
pénzügyi jelentések készítése
A könyvelő egyik feladata, hogy pénzügyi információkat osszon meg. Ezeket az információkat a pénzügyi kimutatásokból nyeri, és könnyen érthető jelentésbe foglalja. Az így elkészült jelentést elérhetővé teszi megtekintésre az érintetteknek, vagy egy vezető könyvelő hivatalosan prezentálja azt a cégvezetés részére.
-
audit előkészítése
Az audit a cég pénzügyi gyakorlatának vizsgálata. A nonprofit szervezeteknél követelmény lehet az éves külső audit. Más vállalkozások arra használják az auditot, hogy a legjobb pénzügyi gyakorlatot követhessék. Kormányhivatalok, mint a NAV, is végezhetnek adóvizsgálatot, ha problémák merülnek fel a cég adóelszámolásával. A könyvelő központi szerepet játszik a folyamatban, neki kell elérhetővé tennie az adatokat és elmagyarázni a pénzügyi döntések hátterét.
munkakörnyezet.
A könyvelő tipikusan irodában dolgozik. A kézzel írott főkönyv már a múlté, ezért a könyvelők a munkaidejük nagyrészét egy számítógép képernyője előtt töltik. A költségelszámolási könyvelők időnként raktárakat látogatnak, hogy hitelesítsék az anyag- és termékleltárokat.
munkaidő beosztás.
Legtöbb esetben a könyvelő teljes munkaidejű alkalmazottként dolgozik, irodai órákban. A könyvelési osztálynak elérhetőnek kell lennie, ha a vezetőség döntéshozatal-előkészítés céljából egyeztetni kíván velük. A zárások idején túlóra is előfordulhat. Különösen gyártási környezetben a hóvégi zárás jelenthet munkaidő többletet a leltár vizsgálata és a könyvek egyeztetése miatt.
szükséges tanulmányok és készségek
A könyvelő állások betöltéséhez speciális képzettség szükséges:
-
főiskolai diploma
Junior könyvelői állásra pályázóknak legalább BSc-szintű diplomával kell rendelkezniük gazdálkodási területen. Akinek nem pénzügyi végzettsége van, annak kiegészítő képzésre lehet szüksége olyan területeken, mint a könyvelés és az adóbevallás. Érdemes megfontolni a mesterdiploma előnyeit, mert ez segítheti majd az előrelépést. Van lehetőség junior könyvelési (főleg számviteli ügyintézőnek, számlakönyvelőnek megfelelő) álláshoz jutni megfelelő diploma nélkül, de ez nehezíteni fogja az előrelépést.
-
mérlegképes könyvelő képzés
A könyvelői munkaköri leírások vagy megkövetelik, vagy előnyben részesítik a mérlegképességet. Ehhez szakképesítésre és gyakorlati tapasztalatra is szükség van a könyvelés terén. A munkakör betöltéséhez az alapvető gazdasági ismeretek megszerzése után le kell tenni a mérlegképes könyvelői vizsgát.
-
regisztrált mérlegképes könyvelő
Egy mérlegképes könyvelő akkor kaphatja meg a regisztrációját, ha a végzés után 3 évet a szakmában tölt el, évente szakmai továbbképzésekre jár, krediteket gyűjt. A mérlegképes könyvelő a regisztráció során állami nyilvántartásba lesz véve, és ez a lista bárki számára hozzáférhető. Ez a rendszer elvileg garantálja, hogy aki ebben a listában megtalálható, megbízható és naprakész szakmai tudással rendelkezik. Ezért ők azok, akik jogosultak aláírni az éves beszámolót.
készségek
A könyvelői karrier speciális készségeket igényel. A könyvelési osztály hibázásának súlyos hatása lehet az üzletre, ezért a munkáltatók elvárják, hogy megfelelő készségekkel és gondolkodásmóddal rendelkezzenek:
-
matematikai készségek
Akik a könyvelői szakmában ki tudnak teljesedni, gyakran jó érzékkel bánnak a számokkal és érdeklődést mutatnak a matematika iránt. Sokszor képesek gyorsan, számológép nélkül elvégezni számolási műveleteket. A könyvelőknek azonban nem kell érteniük haladó matematikai műveletekhez: a nyereség és veszteség számítása alapműveletek ismeretével is megoldható. Otthonosan kell viszont mozogniuk a statisztika terén, hogy jelentéseket készítsenek és értelmezzenek.
-
precizitás
A részletekre figyelő könyvelő a vállalat erőssége. A költségelszámolási könyvelő munkájának része, hogy megtalálja a módját a költségek csökkentésének és a nyereség növelésének. Pár forint megtakarítás a gyártás során egy év alatt nagy összeget jelenthet a vállalat bevételében.
-
felhasználói szintű számítógépes ismeretek
A könyvelők a munka nagyrészét számítógépen végzik. Táblázatokat kell gyártaniuk és könyvelési programokkal kell dolgozniuk. Ezenfelül az online kommunikáció eszközeit is készség szinten kell használni a mindennapokban, mint az email és a videokonferencia alkalmazások.
-
rendszerező készség
Nyomon követés céljából a könyvelőnek digitális fájlokat kell vezetnie, hogy a külső auditor gyorsan megtalálja a szükséges adatokat. A jól szervezett munkaerő az időigényes feladatokat, például a hónap végi zárást is hatékonyabbá teszi.
-
kommunikációs készség
A könyvelőnek közérthető módon kell közvetíteni a pénzügyi információkat, hiszen a cégvezetők megalapozott döntéshozatalának feltétele az egyértelmű információ. A könyvelő az, aki segít a vezetőnek megérteni vállalata pénzügyi helyzetét.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket a könyvelő munkakörrel kapcsolatban:
-
mérlegképes könyvelőnek kell lenni ahhoz, hogy könyvelőként dolgozhassunk?
Sok munkáltató részesíti előnyben a mérlegképes könyvelőket. Ugyanakkor rengeteg könyvelő dolgozza végig a teljes karrierjét anélkül, hogy megszerezné a minősítést. A mérlegképes tanúsítvány megszerzése olyan kihívás, ami új lehetőségeket nyit meg, de nem minden álláshoz szükséges a könyvelés területén.
-
mennyire nehéz átképezni magam könyvelővé?
Könyvelői tanulmányok hiányában tovább- vagy átképzésre lesz szükség a karrierváltáshoz. Akik nem pénzügyi vagy könyvelési területen szereztek főiskolai diplomát, de rendelkeznek gazdasági végzettséggel, gyakran folytatják tanulmányaikat ezen a területen és szerzik meg könyvelésből a mesterdiplomájukat. Egyre több online képzési program is elérhető ilyen irányú végzettség megszerzéséhez.
-
milyen állások érhetők el olyanoknak, akik nem, vagy csak kevés könyvelési tapasztalattal rendelkeznek?
Akik csak most kezdik könyvelői karrierjüket, gyakran számviteli ügyintézőként vagy junior könyvelőként helyezkedhetnek el egy nagyvállalatnál. Az ilyen munkakör megfelelő tapasztalatszerzési lehetőséget nyújthat a továbblépéshez és a tudás szélesítéséhez.
-
hogyan lehet könyvelői állásra pályázni?
Könyvelői állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!