milyen mérnökként dolgozni?
Mérnökként a tudomány és matematika elveit alkalmazhatja a technikai problémák gyakorlati megoldásának kidolgozásához. A munkája olyan megoldások lértrejöttét segíti elő, amelyek kielégítik a társadalmi és fogyasztói igényeket.
A mérnökök új termékeket fejlesztenek ki tesztelt tervek és eljárások segítségével. Egy termék létrehozásakor a mérnök határozza meg a követelményeket és állítja össze az alkotórészeit. Ezenkívül teszteli a funkcionalitást, hogy biztosítsa a termékek hatékonyságát és megbízhatóságát. Ezeket a tervezési, elemzési és tesztelési folyamatokat több szektorban, különféle termékek gyártására használják, a számítógépektől a vegyi anyagokon át az autóipari termékekig.
mit csinál egy mérnök?
Mérnökként a munkája magában foglalja a terméktervezést, valamint annak előállítását és karbantartását. Emellett felelős a gyártás felügyeletéért annak érdekében, hogy a berendezéseket megfelelően kezeljék. Szükség esetén meghatározza a géphibák okát és elvégzi a szükséges javításokat. Részt vesz a karbantartásban is, hogy az eszközök tartsák a magas minőségű gyártási normákat.
Egy mérnök különböző iparágakban dolgozhat, attól függően, hogy melyik területre specializálódott. Dolgoznak mérnök az építőiparban, ipari környezetben, az energiaszektorban vagy a gyógyszeriparban is.
tekintse meg a legújabb műszaki-mérnöki állásajánlatainkat
megnézemmérnök átlagos fizetése
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt mérnök. Azonban a fizetést befolyásolja a szektor és a tapasztalat is. Az olaj- és gázszektorban dolgozó mérnökök a legjobban fizetett mérnökök, őket követik az energia- és vegyipari mérnökök. Az alapfizetés mellett bónuszokat, és különféle juttatásokat is biztosíthat a munkáltató.
szeretné tudni, mennyit keres egy mérnök? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátorhogyan kereshet többet mérnökként?
Egy mérnök fizetése függ a képzettségétől és megszerzett képesítéseitől. Néhány vállalat magasabb fizetést kínál azoknak a mérnököknek, akik posztgraduális képesítéssel rendelkeznek. Egy mesterdiplomával rendelkező frissdiplomás mérnök magasabb kezdőfizetést és jobb előrelépési lehetőségeket kaphat.
Emellett a vállalat mérete és a projekt komplexitása is meghatározza a keresetet. A nagy vállalatoknak több erőforrásuk van, és magasabb fizetést adnak, mivel az itt dolgozó mérnökök általában összetettebb projekteken dolgoznak, ami legtöbbször magasabb tapasztalati szintet is igényel. A feladatok komplexitását figyelembe véve, egy nukleáris erőműben dolgozó mérnök általában magasabb fizetést kap, mint egy építőiparban dolgozó mérnök.
a mérnök munkakör típusai
Egy mérnök általában egy adott terület specialistája. Leggyakrabban az alábbi területek valamelyikén dolgozik:
- gépészmérnök: A gépészmérnök ipari folyamatokban használt gépek, berendezések tervezésében, fejlesztésében segít. Ipari számítástechnikai rendszerek, vonatok és különféle berendezések gyártásán dolgozhat.
- vegyészmérnök: Egy vegyészmérnök a kémiai anyagok hasznos termékekké alakításával old meg a problémákat. Például orvosi felhasználásra szánt termékeket kutat és fejleszt a különféle kémiai összetevőkből. Ezenkívül eljárásokat fogalmaz meg a termék létrehozásához.
- építőmérnök: Az építőmérnök munkája olyan szerkezetek tervezését és kivitelezését foglalja magában, mint a hidak, alagutak és vasútvonalak. Épületeken is dolgozhat, hogy biztosítsa a szerkezetek szilárdságát és stabilitását.
- villamosmérnök: munkája elektromos és elektronikus gépekkel való munkavégzéssel jár. Telepíthet elektromos vezetékeket kereskedelmi és lakóövezetekben, vagy dolgozhat elektronikus termékek gyártásán.
- olaj- és gázipai mérnök: olaj- és gázipari mérnökként csővezetékeket épít olaj- és gázszállításra anélkül, hogy veszélyeztetné a környezetet.
mérnökként dolgozni
A mérnöki pálya egy inspiráló karrier, amely lehetővé teszi, hogy felfedezze kreativitását és megoldja a társadalmi problémákat. Ismerje meg egy mérnök napi feladatait és munkakörnyezetét.
-
egy mérnök feladatai
Mérnökként a konkrét felelősségek a szakterületétől függenek. Néhány általános feladat azonban a legtöbb mérnök munkanapjában egyformán megtalálható:
- tervek készítése rajzok segítségével: Mérnökként egy ötletet a termék tervének megrajzolásával kelt életre, amelyből prototípust készítenek. Legyen szó gépről vagy termékről, a tervezési szakaszban megjelenítheti annak jellemzőit, és részletezheti azokat a rajzban.
- projektspecifikációk megadása: A termékterv kidolgozása után ki kell dolgozni a specifikációit, amelyek meghatározzák annak funkcionalitását és hatékonyságát. A termékspecifikáció során anyagbecsléseket és költségvetéseket kell készítenie a gyártási szakaszokhoz.
- mérnöki kísérletek végzése: Mérnökként kutatnia és tesztelnie kell egy termék hatékonyságát. Ez magában foglalja a termék értékelését különböző körülmények között, és módokat a teljesítmény javítására. Egy vegyészmérnök ehhez például kísérleteket fog végezni a fogyasztási cikkek gyártásához szükséges legjobb képlet vagy eljárás meghatározására.
- szabályozási dokumentumok összeállítása: Mielőtt belekezdene egy projektbe, el kell végeznie a műszaki és szabályozási papírmunkát. Ezek főként egészségügyi és biztonsági szempontokkal foglalkozó dokumentumok.
- karbantartási eljárások kialakítása: az Ön által tervezett gépeket és berendezéseket csúcsformában kell tartani. Ezért fel kell vázolnia azokat a karbantartási eljárásokat, amelyek megfelelnek majd a szabványoknak.
- műszaki jelentések írása: Egy mérnök projektjelentéseket ír, és költségelemzést készít a projekt indulásától a végéig.
-
munkakörnyezet
Egy mérnök munkakörnyezete a specializációs területétől függ. Dolgozhat irodaházakban, gyártóüzemekben vagy laboratóriumokban. A laboratóriumi környezetben dolgozó mérnökök néha veszélyes anyagokkal érintkezhetnek, és gyakran szükség van védőfelszerelés viselésére is. Néhány mérnök az olaj- vagy gázmezőn, vagy az építési területeken dolgozik, a tengerészeti mérnökök pedig víz alatt vagy tengeralattjáróban dolgoznak. A mérnöki munka a területtől függően sok utazással is járhat. Például az építőipari mérnököknek rendszeresen ingázniuk kell az építési terület és az iroda között. Időnként a vezető mérnökök konferenciákon vesznek részt vagy nagyobb nemzetközi projekteken is dolgoznak.
-
kikkel dolgozik együtt egy mérnök?
Szakterületétől függően, ha gyártásban dolgozik, kollégái közé tartozhatnak terméktervezők vagy ipari tervezők és ipari villanyszerelők, termelési operátorok, összeszerelő munkások, csőszerelők, karbantartási felügyelő és minőségbiztosítási koordinátorok. Építőmérnökként építészek, telephelyi adminisztrátorok, telephelyvezetők, földmunkások, kőművesek és más építőipari szakemberek közvetlen közelében dolgozhat.
-
munkaidő beosztás
Egy mérnök heti 40 órában, teljes munkaidőböen dolgozik. Kutatási szakaszok vagy terméktesztelés során előfordulhat, hogy túlórázni kell, amikor a határidők közelednek. Néhány mérnöki pozíció részmunkaidős vagy határozott idejű szerződéses lehetőségeket is kínál, de ezek ritkák. Néhány pozícióban a munkakör műszakos munkát vagy éjszakai műszakot is magában foglal. Például egy vasúti vonal karbantartó csapat tagjaként éjszaka kell dolgoznia, hogy a munka a lehető legkevésbé zavarja a vonatok menetrendjét.
-
fejlődési lehetőségek
A mérnököknek ígéretes karrier lehetőségeik vannak a mérnöki területen belül betöltött változatos szerepük miatt. Bármilyen iparágban dolgozhat, a gyártástól az energetikán át az IT-ig. Junior beosztásból megfelelő tapasztalattal könnyen lehet vezető mérnök. A karrierje csúcsán lévő mérnökök többsége vezetői pozíciót keres, vagy esetleg egyetemi oktatóként folytatja.
-
amiért érdemes gépészmérnök állást a Randstadon keresztül keresni.
Több előnye is lehet, ha Randstad tanácsadó közreműködésével keres mérnöki állást:
- egy a munkaerőpiac műszaki-mérnöki szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat során
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
tanulmányok
Ahhoz, hogy mérnökként dolgozhasson, szükséges szakmai ismeretek elsajátítása is. Az alábbi képzések egyikét célszerű választani az induláshoz:
-
diploma
Szinte minden belépő szintű mérnöki munkához egyetemi alapképzés kell, de néhányhoz természettudományos és matematikai végzettség is szükséges lehet. Mérnöki diplomák gépészeti, informatikai, építőmérnöki, villamosmérnöki, vegyészmérnöki és repülőmérnöki területeken szerezhetők. Egy szakterületre is specializálódhat a képzés során és később egy kapcsolódó területen is dolgozhat. Például a gépészmérnökök dolgozhatnak a repülőgépgyártásban vagy az autóiparban is. Ez lehetővé teszi, hogy a jobb foglalkoztatási kilátásokkal rendelkező területekre váltson.
-
posztgraduális képzés
Az alap diploma megszerzése után posztgraduális tanulmányokat folytathat, például mesterképzést, vagy doktori képzést. Bár nem kötelező, de elmélyíti tudását és segít ágazatspecifikus készségek elsajátításában. A posztgraduális tanulmányok kulcsfontosságúak a kutatási és a terméktervezési területen való elhelyezkedéshez.
készségek
Az alábbi készségek szükségesek egy mérnök számára a munkavégzéshez:
-
kritikus gondolkodás
Mérnökként elsődleges feladata a problémák megoldása. Ezért kíváncsinak kell lennie és kritikusan kell gondolkodnia ahhoz, hogy ötletekkel álljon elő. Ha a teljesítmény nem felel meg a szabványoknak, meg kell határoznia az okát, és megoldást kell találnia rá.
-
precizitás
Egy kis hiba jelentős problémákat okozhat. Például, ha kihagy néhány összetevőt, előfordulhat, hogy a termék nem működik, vagy nem felel meg az elvárásoknak. Ezért a részletek iránti figyelem elengedhetetlen.
-
természettudományok és matematika iránti fogékonyság
A mérnökök a matematikát használják elemzésre, tervezésre és a megoldások megtalálására. A matematika, a természettudományok és a technológia iránti fogékonyság segít a problémák megoldásában és a munkája sikerében.
-
vezetői készségek
Mérnökként több projekt elemmel zsonglőrködik, a tervezéstől a tesztelésen át a gyártásig. A jó vezetői készségek segítenek elérni céljait az elvárt költségvetés mellett.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket a mérnöki munkakörrel kapcsolatban:
-
mi a mérnöki terület 6 ága?
Az mérnöki terület hat nagy ágra oszlik: vegyészmérnöki, építőmérnöki, villamosmérnöki, gépészeti, geotechnikai és repüléstechnikai. Minden ágazatnak további alágazatai vannak, lenyűgöző munkakörökkel és karrierkilátásokkal.
-
mit csinál egy a mérnök pontosan?
A mérnökök a matematika és a természettudományok elmélyült ismereteit használják fel a világ problémáinak megoldására. Olyan termékeket készítenek, amelyek megkönnyítik az emberek életét, például gépeket és elektronikai cikkeket, telefonokat és számítógépeket, járműveket, utakat, vagy épületeket terveznek, vagy új gyógyszerek kifejlesztésén dolgoznak.
-
mi egy mérnök feladata?
Egy mérnök feladata a világ problémáira megoldást találni, ezeket megtervezni és kidolgozni. Az építőmérnökök például vasútvonalakat építenek a nulláról, míg a vegyészmérnökök folyamatokat fejlesztenek ki termékek előállítására.
-
milyen egy mérnök fizetése?
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy milyen egy kezdő, vagy tapasztalt mérnök fizetése.
-
melyik mérnöki területen a legmagasabb a fizetés?
Az olaj- és gázmérnökök illetve a kutatás/fejlesztés területen dolgozó mérnökök fizetése a legmagasabb itthon. Emellett az energetikai mérnökök is magas fizetésre számíthatnak.
-
hogyan jelentkezhetek mérnök állásra?
Mérnök állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!