milyen pénzügyi asszisztensként dolgozni?
A pénzügyi asszisztens szerepe támogató jellegű, mivel a könyvelési osztály napi tevékenységeit végzi, és a pénzügyi vagy számviteli vezetőnek tartozik beszámolási kötelezettséggel. Feladatait hatékonyan kell ellátnia, hogy biztosítsa a részleg zökkenőmentes működését. Ez azt jelenti, hogy ismerni kell a vállalat számviteli elveit és pénzügyi beszámolási politikáját.
Mivel a pénzügyi asszisztens egy kezdő szintű állás, felelőssége az alapvető könyvelési és adminisztratív feladatok elvégzésére terjed ki. Munkaköréhez tartozik például a banki egyeztetések és a kiadások kezelése adatbeviteli platformok és számlázó szoftverek segítségével, hogy biztosítsa a vállalat számláinak naprakészségét. Emellett frissítenie kell a havi előrejelzéseket és a vállalati költségvetést, valamint továbbítani a jelentéseket az illetékes vezetőknek. Esetenként együttműködik a humánerőforrás részleggel a bérszámfejtés előkészítésében, az értékesítési és beszerzési részleggel a számlák kiállításában vagy a beszállítók kifizetésében, valamint a negyedéves adóbevallások elkészítésében.
mit csinál egy pénzügyi asszisztens?
Pénzügyi asszisztens munkája rendkívüli szervezettséget igényel, hogy több feladatot is el tudjon látni egyszerre, valamint rendelkeznie kell pénzügyi tudással, könyvelési és számviteli alapismeretekkel. A precizitás is elengedhetetlen a munkakörhöz, a számviteli nyilvántartások pontos vezetéséhez.
tekintse meg a legújabb pénzügyi állásajánlatainkat
megnézem
a pénzügyi asszisztensek átlagos fizetése
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt pénzügyi asszisztens.
Az alapfizetésen kívül egyes vállalatoknál további juttatások is növelhetik a jövedelmet: kaphat például olyan béren kívüli juttatásokat, mint az egészségbiztosítás, vagy az éves prémium.
Szeretné tudni, mennyit keres egy pénzügyi asszisztensek? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátorhogyan kereshet többet pénzügyi asszisztensként?
A pénzügyi asszisztens fizetése az ágazattól, a földrajzi elhelyezkedéstől és a vállalat méretétől függően nagymértékben különbözhet. Ha a banki és pénzügyi szolgáltatási ágazatban dolgozik, valószínűleg többet fog keresni, mint a közszférában vagy nonprofit szervezetekben. A multinacionális vállalatok is általában többet fizetnek a középvállalkozásokhoz képest. Egy kisvállalatnál dolgozva azonban fejlesztheti a készségeit, mivel szélesebb feladatkört is el kell látnia. A nagyobb városokban dolgozó pénzügyi asszisztensek a nagyobb kereslet és megélhetési költségek miatt jobb bércsomagra számíthatnak, mint a kisvárosokban dolgozók.
a pénzügyi asszisztens munkakör típusai
A pénzügyi asszisztens általános könyvelési feladatokat végezhet, vagy szakosodhat a pénzügyi osztályon belüli speciális szerepkörökre, mint például:
- a kimenő és bejövő számlák kezelése: a pénzügyi asszisztens kezeli a kintlévőségeket és kötelezettségeket. A számlaköveteléseknél nyomon követi a bejövő pénzforgalmat, számlákat állít ki és számlázási kimutatásokat kezel. Ha szükséges, a ki nem fizetett számlákat is intéznie kell. A kötelezettségeket kezelők nyilvántartást vezetnek a vállalat tartozásairól és a fizetési tervekről.
- a pénzügyi tervezés segítése: a pénzügyi asszisztens részt vehet pénzügyi tervezési feladatokban, mint például a költségvetés készítésében. Emellett segíthet a munkáltatónak a legjobb befektetések felkutatásában a pénzügyi mérleg javítása érdekében.
- a kockázatkezelés támogatása: a pénzügyi asszisztens a vállalat befektetési portfóliójának felülvizsgálatával segít a kockázatkezelésben. Feladata a kockázatok és a lehetőségek értékelése. Segít a munkáltatónak megtalálni a lehetőségek kihasználásának és a kockázatok kezelésének módjait.
- a pénzforgalom kezelése: a pénzügyi asszisztens segíthet a pénzügyi vezetőnek a vállalat pénzforgalmának ellenőrzésében. Feladata a vállalat likviditásának értékelése.
pénzügyi asszisztensként dolgozni
Aki ügyel a részletekre és ért a számokhoz, örömét fogja lelni a pénzügyi asszisztensi munkában. A munka pontosságot követel a számviteli információk rögzítésében és magas szintű szervezőkészséget a napi tevékenységek elvégzéséhez. Lássuk a pénzügyi asszisztens feladatait és munkakörnyezetét!
-
pénzügyi asszisztens feladatai
Íme a pénzügyi asszisztens néhány tipikus feladata:
- a vezetőség támogatása: feladata a pénzügyi igazgató és a vezető könyvelők támogatása a feladataik ellátásában. Segít nekik a számviteli jelentések elkészítésében, közreműködik a költségvetés összeállításában és a stratégiai tervezésben. Esetenként a pénzügyi vezetők nevében megbeszéléseket kell szerveznie a befektetőkkel.
- irodai és adminisztratív feladatok elvégzése: rutinszerű irodai és adminisztratív feladatok is a munka részét képezik. Például pénzügyi dokumentumokat kell iktatni, valamint fénymásolni vagy aktákat rendezni. Emellett az asszisztens pénzügyi adatokat gyűjt és rögzít táblázatokba és számviteli szoftverekbe. A pénzügyi jelentésekhez elengedhetetlen, hogy minden információt naprakészen tartson.
- pénzügyi jelentések készítése: a pénzügyi asszisztens a számviteli elveket és technikákat használja fel a vállalat pénzügyi kimutatásainak elkészítéséhez. Jelentéseit a felsővezetők felügyelete mellett készíti, és munkájához alapvető könyvelési feladatok tartoznak, mint például a bizonylatok és utalványok elkészítése és könyvelési szoftverbe való rögzítése. Feladata a számviteli számítások elvégzése és az eltérések kimutatása a pénzügyi jelentés elkészítését megelőzően. A pénzügyi nyilvántartások pontosságát is ellenőrzi a jelentési időszakokban.
- könyvvizsgálat támogatása: a pénzügyi asszisztens részt vesz a rendszeres auditokon, és biztosítja, hogy a vállalat számviteli rendszere megfeleljen a pénzügyi politikának és a törvényi feltételeknek. Kezeli a vállalat pénzügyi politikájával és eljárásaival kapcsolatos megkereséseket. Ha belső auditor mellett dolgozik, akkor a pénzügyi kimutatásokat ellenőrzi a pontosság és az átláthatóság érdekében.
- költségvetések előkészítése: feladata a pénzügyi csoport segítése a költségvetés tervezésében és megalkotásában. Például összeállítja az értekezleteken tárgyalt vállalati kiadások és bevételi források listáját, és elvégzi a szükséges becsléseket.
-
munkakörnyezet
A pénzügyi asszisztens különböző üzleti ágazatokban és iparágakban dolgozik. Legyen szó akár egy építőipari vállalatról, gyártóegységről vagy bankról, bármelyik iparágban találni pénzügyi asszisztensi állást. A munka jól felszerelt irodákban, kellemes munkakörnyezetben zajlik, de egyre több a hibrid lehetőség is, ahol részben otthonról történik a munkavégzés.
-
kikkel dolgozik együtt egy pénzügyi asszisztens?
Attól függően, hogy milyen iparágban dolgozik, a kollégái között lehetnek könyvelők, könyvelési asszisztensek, pénzügyi vezetők vagy fiókvezetők. Valószínűleg hitelezési vezetőkkel és értékesítési vezetőkkel, valamint más szakemberekkel, például könyvvizsgálókkal, pénzügyi elemzőkkel, jelzáloghitel-ügynökökkel és termékmenedzserekkel is szoros kapcsolatban lesz.
-
munkaidő beosztás
A pénzügyi asszisztens teljes vagy részmunkaidős állást is vállalhat. A teljes munkaidős beosztás jellemzően heti 40 órát jelent, míg a részmunkaidős állások legfeljebb heti 30 órát igényelnek. A legtöbb szerepkör a szokásos 9-től 5-ig tartó munkarendben zajlik, de lehet találni rugalmas munkakörülményeket is. A túlórák és a hétvégi munkavégzés ritka, forgalmas időszakokban, például a könyvvizsgálati és adózási időszakban előfordulhat, hogy szükséges a határidők betartásához. Az utazás minimális, kivéve a pénzügyi szolgáltató vállalkozásoknál, melyek több ügyféllel dolgoznak.
-
fejlődési lehetőségek
A pénzügyi asszisztensi állás remek lehetőség a pénzügyi ágazatba való belépéshez. A belépő szintű pozíció izgalmas tanulási lehetőségeket kínál, amelyek gyakran jobb szerepkörökhöz vezetnek. További képzéssel és tanúsítványok megszerzésével az asszisztens könyvelővé vagy okleveles könyvelővé válhat, mielőtt pénzügyi vezetői pozícióba kerülne. Ha a könyvvizsgálói pályát követi, további tapasztalatokkal segéd könyvvizsgálóvá válhat.
-
amiért érdemes pénzügyi asszisztens állást a Randstadon keresztül keresni
Több előnye is lehet, ha Randstad tanácsadó közreműködésével keres pénzügyi asszisztens állást:
- egy a munkaerőpiac pénzügyi szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat során
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
A pénzügyi asszisztensi állások általában belépő szintű lehetőségek, így a minimális tapasztalattal rendelkező jelöltek számára is ideális lehet. A munkáltatók azonban előnyben részesíthetik a speciális tudást, vagy egyetemi végzettséget:
-
diploma
a pénzügyi asszisztensi állás betöltéséhez alapdiplomára (BSc) van szükség számvitel, pénzügy vagy egy kapcsolódó üzleti szak, például közgazdaságtan vagy statisztika területén. Míg egyes munkáltatók nem követelik meg a diplomát a pénzügyi asszisztensi munkakör betöltéséhez, a diplomával rendelkezők gyorsabban léphetnek előre a magasabb pénzügyi munkakörök irányába. A legtöbb friss diplomás azért válik pénzügyi asszisztenssé, hogy gyakorlati tapasztalatot szerezzen, és előkészítse karrierjét.
-
szakirányú képzés
- Könyvelő és gazdasági ügyintéző szakirányú továbbképzés: Ez a képzés a könyvelési és gazdasági ügyintézői feladatokra fókuszál, és az alapvető számviteli, gazdasági és jogi ismereteket tanítja.
- Pénzügyi asszisztens szakirányú továbbképzés: Ez a képzés a pénzügyi asszisztensi feladatokra fókuszál, és az alapvető pénzügyi ismereteket, a pénzügyi tervezést, a költségvetési tervezést és a likviditási tervezést tanítja.
- Banki szakirányú továbbképzés: Ez a képzés a banki munka területére fókuszál, és az alapvető banki és pénzügyi ismereteket, valamint a banki szolgáltatásokat és termékeket tanítja.
-
tanúsítvány
A szakmai tanúsítványok javítják a versenyképességét és gyorsítják az előmenetelt.A pénzügyi asszisztens munkakörhöz számos szakmai tanúsítvány elérhető Magyarországon.
- Pénzügyi asszisztens tanúsítvány (Certified Financial Assistant): Ez a tanúsítvány a Magyar Pénzügyi Szervezetek Szövetsége (PSZÁF) által kiadott, és igazolja, hogy a birtokos képes pénzügyi asszisztensi feladatokat ellátni.
- Diplomás könyvelő tanúsítvány (Certified Professional Accountant): Ez a tanúsítvány a Magyar Könyvvizsgálói Kamara által kiadott, és igazolja, hogy a birtokos képes könyvelői feladatokat ellátni, és számviteli dokumentumokat előkészíteni.
- Vállalati pénzügyi menedzser tanúsítvány (Certified Corporate Finance Manager): Ez a tanúsítvány a Magyar Pénzügyi és Számviteli Szövetség (PSZÁF) által kiadott, és igazolja, hogy a birtokos képes vállalati pénzügyi feladatokat ellátni, például pénzügyi tervezést, költségvetési tervezést és likviditási tervezést.
Ezen tanúsítványok megszerzése segíthet a pénzügyi asszisztenseknek fejleszteni szakmai ismereteiket és javítani a karrierlehetőségeiket a pénzügyi szektorban. Azonban fontos megjegyezni, hogy a tanúsítványok megszerzése önmagában nem garantálja a karrier előrehaladását, és további tapasztalat és képzés szükséges lehet a sikeres karrierúthoz.
készségek és kompetenciák
Pénzügyi asszisztensként a következő készségekre és kompetenciákra van szükség:
-
matematikai készség
egy pénzügyi asszisztensnek jó matematikai és számolási készségekre van szüksége. Gyors számításokat kell végeznie, és biztosítania kell a pénzügyi adatok pontosságát. A matematikai készségek segítenek a pénzügyi kimutatások pontosságának fenntartásában.
-
kommunikációs és interperszonális készségek
a pénzügyi asszisztens a szervezet különböző alkalmazottjaival dolgozik együtt. A másokkal való együttműködéshez és a hatékony kommunikáció biztosításához elengedhetetlen a jó kommunikációs és együttműködési készség.
-
időgazdálkodás
a pénzügyi asszisztens munkája számos feladat egyidejű kezelését és szigorú határidők betartását foglalja magában. Időgazdálkodási készségek nélkül nem tud lépést tartani a feladatokkal.
-
precizitás
egy pénzügyi asszisztensnek biztosítania kell a pénzügyi adatok pontosságát, mivel a legkisebb hibák is komoly problémákat okozhatnak. A részletekre kiterjedő figyelem segít abban, hogy a pénzügyi kimutatásokban és táblázatokban kiszűrje a hibákat.
-
számítógépes ismeretek
sok vállalat használ számviteli szoftvereket és számítógépes rendszereket a tranzakciók rögzítésére. A pénzügyi asszisztenst számítástechnikai ismeretei segítik abban, hogy könnyedén eligazodjon a szoftverekben.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket a pénzügyi asszisztens munkakörrel kapcsolatban:
-
mit csinál egy pénzügyi asszisztens?
A pénzügyi asszisztens irodai és adminisztratív feladatok ellátásával támogatja a pénzügyi vagy számviteli vezetőket. A munkakör magában foglalja a pénzügyi riportolást és a felettes pénzügyi vezetők által kijelölt egyéb feladatokat.
-
mik a pénzügyi asszisztens feladatai?
A pénzügyi asszisztens naprakészen tartja a számlaköveteléseket és -kötelezettségeket. Emellett a stratégiai tervezésben és a költségvetés elkészítésében is közreműködik egy vállalatnál.
-
mennyit keres egy pénzügyi asszisztens?
Bérkalkulátorunkból megismerheti egy pénzügyi asszisztens átlagos fizetését. A fizetés lehet magasabb vagy alacsonyabb is, a szerepkör összetettségétől és a szükséges tapasztalat szintjétől függően.
-
milyen képzettségre van szüksége egy pénzügyi asszisztensnek?
A pénzügyi asszisztensnek nincs feltétlenül szüksége diplomára, de egy szakirányú alap diploma növelheti az állás megszerzésének esélyeit és magasabb fizetési sávot garantál. A szakirányú felsőfokú vagy középfokú szakképesítések szintén javítják a karrierlehetőségeket.
-
mi a következő karrierlépcső a pénzügyi asszisztensi állás után?
A szervezeti felépítéstől függően egy pénzügyi asszisztens feljebb léphet a ranglétrán, és könyvelő, vagy a területének megfelelő specialista, vagy idővel akár pénzügyi vezető is lehet.
-
hogyan pályázhatok egy pénzügyi asszisztensi állásra?
Pénzügyi asszisztens állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!