mit csinál egy pénzügyi elemző?
A pénzügyi elemző egyéneket vagy vállalkozásokat segít jövedelmező befektetési lehetőségek megtalálásában. Ismernie kell az ágazatot, a piaci trendeket és pénzügyi adatokat a folytonos növekedést nyújtó legjobb stratégia megtalálásához. A pénzügyi elemző feladata a gazdasági trendek, a pénzügyi információk és az üzleti események elemzése.
Pénzügyi elemzőként befektetési cégeknél vagy pénzintézeteknél, például bankoknál dolgozhatunk. Továbbá multinacionális vállalatoknak is szükségük van belső pénzügyi elemzésekkel foglalkozó kollégákra, hogy figyeljék a befektetési stratégiákat és minimalizálják a veszteséget.
Mivel pénzügyi modelleket kell készíteni adatelemzés és előrejelzés céljából, fontos a különféle elemző és portfólió építő statisztikai szoftverekben való jártasság. Ezek az eszközök segítenek figyelemmel kísérni a múltbéli és jelenlegi pénzügyi információkat, és becslési modelleket alkalmaznak annak megítélésére, hogy egy befektetési ügylet működőképes-e.
tekintse meg a legújabb pénzügyi állásajánlatainkat
megnézem
a pénzügyi elemző átlagos fizetése
A pénzügyi elemzői fizetések széles skálán mozognak attól függően, hogy milyen mértékű tapasztalattal és szakmai tudással rendelkezik. Több évnyi tapasztalattal és az új szakmai trendek folyamatos elsajátításával magasabb fizetésre lehet lehetőségünk. Az adott munkakör és szakterület is befolyásolja a bércsomagot: például a tőkepiaci elemzők a magánszférában többet keresnek, mint a kormány alkalmazásában álló kincstári elemzők. A magánvállalatok jellemzően jobban fizetnek és több jutalékot biztosítanak, mint a közszféra. A földrajzi elhelyezkedés is befolyásolja a fizetést.
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt pénzügyi elemző, egy befektetési elemző, vagy akár egy kincstári elemző.
Szeretné tudni, mennyit keres egy könyvelő? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátora pénzügyi elemző munkakör típusai
Leggyakrabban az alábbi munkaköröket töltik be pénzügyi elemzők:
-
befektetési banki elemző
A befektetési banki elemző feladata, hogy befektetési lehetőségek keresésével segítse a vállalatokat pénzügyi célkitűzéseik elérésében. Gazdasági modelleket és teljeskörű értékeléseket is készít a meglévő befektetések teljesítményének meghatározására és növelésére.
-
részvényelemző
Feladata befektetési portfóliók felügyelete egy adott ágazat vállalatcsoportja számára. A vásárlói és értékesítési oldalon működő cégeknek egyaránt dolgozhat, hogy segítsen annak meghatározásában, mely kötvényeket kell megtartani, melyeket eladni.
-
hitelkockázati elemző
A pénzintézetek ügyfeleinek pénzügyi szokásait térképezi fel, szakértője a világgazdasági trendeknek és az egyes piacokra jellemző egyedi szokásokra, segít dönteni abban, hogy mekkora kockázatot jelent a hitelezés a pénzintézetnek.
pénzügyi elemzőként dolgozni
A pénzügyi elemző feladatai közé tartozik hogy az ágazati adatok és különböző gazdasági modellek felhasználásával előre jelezze és elemezze a befektetések teljesítményét.
-
a pénzügyi elemző feladatai
A konkrét feladata függ az adott ágazattól és vállalattól, de tipikus feladatok a következők:
- meglévő adatok rendszerezése: a munka az információ gyűjtésével kezdődik az elmúlt időszak pénzügyi jelentéseiből, makrogazdasági adatokból, részvény árfolyam adatokból és főkönyvek könyvelési adataiból. Az így nyert információkat adatbázisokba vagy Excel táblákba kell gyűjteni, le kell tisztázni és értelmezhető formába kell rendezni. Fontos az adatok csoportosítása és képletek alkalmazása annak érdekében, hogy következetes, könnyen értelmezhető formátuma legyen a táblának.
- pénzügyi eredmények elemzése: az adatok letisztázása után ráták és mutatók használatával kell elemezni az elmúlt időszakról szerzett információkat, hogy felismerjük a bennük rejlő mintázatokat. Az elemző dolga, hogy felismerjen trendeket és összehasonlítsa a teljesítményt az ágazat más vállalataival. Az elemzésből megállapítható a vállalat értéke, és meg kell találni a módját a befektetésekből származó bevételek növelésének.
- előrejelzések és prognózisok készítése: a vállalat jövőbeni teljesítményének előrejelzésére. Különféle gazdasági modellek használata segítheti a prognózisok elkészítését és a cég jövőbeli teljesítményének tervezését. A befektetési lehetőségek működőképességének elemzésében a pénzügyi modellek segítenek meghozni a jó befektetési döntést.
- ajánlások kidolgozása: a pénzügyi elemző dolga a pénzügyi modellek készítése. A prognózisok alapján ajánlásokat is meg kell fogalmaznia az üzleti tevékenység javításának lehetőségeire. Például jövedelmező befektetési lehetőségeket kell gyűjteni és megoldásokat kell ajánlani a bevétel és a piaci részesedés növelésére. A jelentések írása mellett prezentál is az ügyfeleknek és a befektetőknek.
- kockázatelemzés: pénzügyi elemzőként lehet kockázatelemzésre specializálódni, és értékelni a cég pénzügyi stratégiájában rejlő potenciális kockázatokat. Így segítik a vezetőket a veszteség forrásainak meghatározásában, minimalizálják az adott kockázatot a pénzügyi befektetésekben, ezzel növelve a nyereséget.
-
munkakörnyezet
A pénzügyi elemzők pénzintézetekben dolgoznak, például bankokban, biztosítótársaságoknál vagy befektetési cégeknél, itt többnyire tanácsadói szerepkörben. Pénzügyi cégeknél a feladat befektetési lehetőségek ajánlása és a cég növekedésének segítése. A munka alapvetően irodai jellegű, hiszen a legtöbb idő összetett adatok elemzésével és pénzügyi modellek kidolgozásával telik.
-
kikkel dolgozik együtt egy pénzügyi elemző?
A pénzügyi elemző munkatársai lehetnek az alapkezelők, jelzálogügynökök, könyvelők, pénzügyi üzleti partnerek, pénzügyi igazgatók és pénzügyi asszisztensek. Mivel pénzügyi adatokkal dolgozik, közeli munkatársai az üzletfejlesztési igazgatók, vezérigazgatók és egyéb specialisták, például portfólió igazgatók, üzleti elemzők és adatfeldolgozók.
-
munkaidő beosztás
A pénzügyi elemzők a szokásos irodai, reggel 9-től délután 5-ig tartó munkaidőben dolgoznak. Határidők esetén előfordulhat, hogy szükséges túlórázni is. Esetenként az ügyfelekkel munkaidőn kívüli időpontban is kell találkozni a befektetési lehetőségek egyeztetése miatt. Az ügyfelekkel való találkozáshoz előfordul, hogy utazni is kell a különböző telephelyekre. Multinacionális befektető cégeknél a tengerentúli utazás is része lehet a munkának. A legtöbb pénzügyi elemző teljes munkaidőben dolgozik, de vannak részmunkaidős lehetőségek is.
-
fejlődési lehetőségek
Pénzügyi elemzőként lehet egy adott területre szakosodni, mondjuk a portfóliókezelésre vagy alapkezelésre. Lehet valaki kockázati vagy hitelminősítési elemző, ahol a cégek költség csökkentéssel kapcsolatos tervein lesz a fókusz. Kezdő pénzügyi elemzőből több év szakmai tapasztalattal válhat valaki szenior pénzügyi elemzővé, aki már nagyobb projekteket koordinál és vezérigazgatói szinten segédkezik. A szenior pénzügyi elemző pozícióból a pénzügyi vezető posztján keresztül visz az út a pénzügyi igazgatóig. A pénzügyi elemző magánvállalkozó is lehet, amennyiben magasszintű szakértelemmel rendelkezik a területen.
-
amiért érdemes pénzügyi elemző állást a Randstadon keresztül keresni
Több előnyt is jelent, ha egy Randstad tanácsadó közreműködésével keres pénzügyi elemző állást:
- a munkaerőpiac pénzügyi szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat sorá. Segítünk abban, hogy jól pozícionálja magát a munkaerőpiacon , és tájékoztatjuk az aktuális fizetési trendekről
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
Az alábbi végzettségek bármelyike lehet kiindulás pénzügyi elemzői képesítéshez:
-
egyetemi diploma
Kezdő pénzügyi elemzőként BSc diploma szükséges közgazdaságtanból, pénzügyből, számvitelből vagy más idevágó üzleti területről. Egy pénzügyi vagy ügyviteli mesterdiploma jelentősen növeli a karrierlehetőségeket.
-
tanúsítványok
Egy pénzügyi elemzőnek okleveles pénzügyi elemző képző intézménytől szerzett tanúsítványra van szüksége. A tanúsítvány növeli a foglalkoztatási esélyeket és segít okleveles státuszt szerezni. Néhány hasznos tanusítvány: CFA - Chartered Financial Analyst, CFP - minősített pénzügyi tervező, FRM - pénzügyi kockázatkezelő, FMVA pénzügyi modellezési és értékelési elemző.
készségek.
Az alábbi tudásalapú és személyes készségekre van szükség a pénzügyi elemző álláshoz:
-
kutatói készség
A munka során különféle forrásokból kell adatokat kinyerni, melyeket pénzügyi elemzésekbe kell beilleszteni. Az analitikai készség segít korábbi adatokat találni a cég kimutatásaiban és makrogazdasági információt az ágazati forrásokban. Csak a megfelelő információk birtokában lehet az adatelemzésből előrejelzéseket készíteni.
-
precizitás
Fontos a részletekre figyelni, hogy észrevegyük a piaci trendeket, és pontos előrejelzéseket készíthessünk. A részletek figyelembevétele segít lényegi következtetéseket levonni a piac változásaiból.
-
elemző készség
A pénzügyi elemző adatok ezreit értékeli és von le belőlük pontos következtetéseket. Elemző készségre van szükség a helyes kérdések feltételéhez, a pontos következtetések levonásához és az ügyfél számára legjobb megoldás meglátásához.
-
matematikai készség
Jóban kell lenni a matematikával és a számokkal, hiszen összetett számításokat kell használni a pénzügyi modellezés során és összetett egyenleteket kell használni az adatelemzésben is. A matematikai készség a pénzügyi modellek, táblázatok és ábrák megalkotásában is segít.
-
kommunikációs készség
Jól kell kommunikálni ahhoz, hogy bonyolult pénzügyi szakkifejezéseket elmagyarázzunk az ügyfeleknek és a befektetőknek. A kommunikációs és szociális készségek a piaci résztvevőkkel való kapcsolattartást is segítik, ami az adatokhoz való hozzájutás szempontjából elengedhetetlen.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket a pénzügyi elemző munkakörrel kapcsolatban:
-
mit csinál egy pénzügyi elemző?
A pénzügyi elemző segíti a cégeket megalapozott befektetési döntések meghozatalában elemzésekkel és előrejelzésekkel. Ezzel támogatja a cégeket teljesítményük növelésében.
-
a pénzügyi elemző egy jó állás?
A pénzügyi elemző ígéretes pálya izgalmas kihívásokkal és vonzó bércsomaggal. Tudásunkkal segíthetünk a vállalatoknak elérni pénzügyi céljaikat.
-
milyen egy pénzügyi elemző fizetése?
Bérkalkulátorunkban ellenőrizheti, mennyit keres egy pénzügyi elemző.
-
hogyan lehet pénzügyi elemző állásra pályázni?
Pénzügyi elemző állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!