milyen webfejlesztőként dolgozni?
A webfejlesztő különféle programozási nyelveket használ webes alkalmazások és webhelyek készítéséhez. Van, hogy a webdesigner készíti el a weboldal design-ját, és a webfejlsztő feladata, hogy megírja a kódot, amitől az weboldal formájában életre kel. Más esetekben ő is részt vesz a design kialakításában, és egyeztet is az ügyféllel, majd az ügyféligények alapján megtervezi az oldal funkcionalitását.
Ő írja meg azt a kódot is, ami a webhely működését vezérli, gondoskodik arról, hogy a felhasználók könnyen navigálhassanak az oldalon, és a különféle funkciókat használni tudják. Például egy webshopnál a fizetési felületet, ahol a szükséges adatok megadását követően kifizetheti a felhasználó a kosár értékét, vagy a kapcsolatfelvételhez szükséges formot, vagy a hírlevél feliratkozást.
mit csinál egy webfejlesztő?
Egy webfejlesztő számára kulcsfontosságú, hogy ismerje a webszervereket és a technológiát, valamint a webfejlesztéséhez szükséges programozási nyelveket. A modern webhelyek létrehozásához használt kódolási nyelvek közé tartozik a HTML, a JavaScript és a HTML5.
A felhasználói felület fejlesztése mellett a webfejlesztő biztosítja, hogy az oldal technológiai szempontból naprakész legyen a frissítésekkel a funkcionalitás javítása érdekében. Például rendszeresen frissítenie kell a biztonsági protokollokat, és biztosítania kell, hogy a webhely minden funkciója működjön.
tekintse meg a legújabb IT állásajánlatainkat:
megnézemwebfejlesztő átlagos fizetése
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt webfejlesztő.
A teljes juttatási csomag azonban függ a projektek összetettségétől és a munkával töltött időtől is, hiszen a túlórák is növelhetik azt. Egyes cégek bónuszokat és extra fizetett szabadságot is ajánlhatnak. Ha projektalapon végzi a munkáját, a fizetés a feladat összetettségétől függően változhat.
szeretné tudni, mennyit keres egy webfejlesztő? nézze meg bérkalkulátorunkban!
bérkalkulátorhogyan kereshet többet webfejlesztőként?
Egy webfejlesztő keresete számos tényezőtől függ, a földrajzi elhelyezkedéstől a vállalat méretén át a tanulmányokig és a meglévő tapasztalatokig. Kompenzációs csomagja gyakran az adott helyen érvényes fizetési rátáktól függ. A nagyobb városokban végzett munka jobb fizetést garantál a magas megélhetési költségek és a webfejlesztők iránti kereslet miatt. Még ha távolról is dolgozik, a tartózkodási helye akkor is is meghatározhatja a fizetést.
A fizetést befolyásolja a vállalat méretét is. A multinacionális cégek gyakran jóval összetettebb projekteket kínálnak és ezért többet is fizetnek, míg a kisebb, start-up vállalkozásoknak alacsonyabbak lehetnek a fizetései. A szaktudás és a tapasztalat szintén hatással van a kompenzációs csomagra. A junior szintű pozíciók az átlagosnál alacsonyabb fizetést kínálnak, de növelheti fizetését, ha magasabb egyetemi végzettséggel, vagy keresett, speciális tudással rendelkezik.
webfejlesztő munkakör típusai
Webfejlesztőként az alábbi munkakörökre specializálódhat:
- front-end fejlesztő: feladata a webhely elrendezésének és megjelenésének kialakítása és teljesítményének optimalizálása minden eszközön. Alkalmazásokat, grafikát és tartalmat integrál a felhasználói élmény javítása érdekében.
- back-end fejlesztő: ő felelős a weboldal mögött lévő működésért, a keretrendszer kialakításától az adatbázisok kezeléséig. Megtervezi és lekódolja azokat a funkciókat, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára a webhely különböző funkcióinak elérését és használatát.
- full-stack fejlesztő: komplex webfejlesztést végez, a weboldal megjelenésétől annak funkcionális megvalósításáig. A full stack fejlesztők mind a front-end, mind a back-end oldalhoz értenek, így értékesek minden technológiai szektorokban.
- java fejlesztő: Java programozási nyelv használatával kódokat ír weboldal, mobilalkalmazás, vagy akár vállalati szoftverek funkcióinak működéséhez. A legtöbb java fejlesztő back-end oldalon tevékenykedik, de mivel ez a programozási nyelv platform független, nem korlátozódik kizárólag erre a területre.
- webmester: felelős a webhelyek frissítéséért és karbantartásáért.
Webfejlesztőként dolgozni
A webfejlesztői munka magában foglalja a webhelyek létrehozását, a technikai szempontok kialakításától a megjelenésig és a funkcionalitásig. Nézzük, mik a feladatai, kikkel és hogyan dolgozik egy webfejlesztő.
-
a webfejlesztő feladatai
Egy webfejlesztő általában a következő feladatokat látja el:
- weboldal kódolása: felelős a webhely működéséhez szükséges kód megírásáért olyan programozási nyelvek használatával, mint például a HTML vagy a JavaScript. Egyfelől létrehozza azt a kódot, amely meghatározza, hogy a felhasználók mit látnak a webhelyen, másfelől azt is, ami a webszervereken és adatbázisokban végrehajta a kéréseket a webhely funkcióinak működése érdekében.
- felhasználói felület és web elrendezés készítése: kialakítja a felhasználói felület elrendezését a felhasználóbarát megjelenést szem előtt tartva minden eszközön, ugyanis felelős a felhasználói élmény javításáért is.
- a webhely működésének tesztelése: a fejlesztési folyamat során létfontosságú, hogy tesztelje a kódot hibákra, és módosítsa azt a funkcionalitás javítása érdekében. Az oldal élesítése előtti tesztelése is megkönnyíti a problémák megoldását.
- biztonság fenntartása: felelős a weboldal biztonságának fenntartásáért biztonságos tárhelyen való üzemeltetés révén. Együttműködhet biztonsági szakértőkkel a webhely maximális biztonsága érdekében. A webfejlesztő felelős a webhely biztonsági mentéséért is, hogy megakadályozza az adatvesztést online támadások esetén.
- egyeztetés az ügyfelekkel: egyeztet az ügyfelekkel a webhely működésével kapcsolatban. A megbeszéltek alapján mockupokat és wireframe-eket készít az elrendezésről és a funkciókról, majd véglegesítés után lefejleszti azokat.
-
munkakörnyezet
A webfejlesztő főként irodai környezetben, vagy otthonról dolgozik, mivel a nap nagy részét webhelyek tervezésével és kódolásával tölti. A legtöbb vállalat kreatív munkaterületeket alakít ki a webfejlesztők számára, hogy elősegítse motiváltságukat. Egyes munkáltatók például interaktív tereket kínálnak az ötleteléshez és kódoló termeket különböző világítási funkciókkal, hogy szabadon áramolhasson a kreatív energia. Egy webfejlesztő távolról is dolgozhat, és elvégezheti feladatait anélkül, hogy az irodába kellene mennie. A munka nem jár utazással, kivéve, ha konferencián vesz részt, esetleg ügyféllel kell egyeztetnie személyesen.
-
kikkel dolgozik együtt egy webfejlesztő?
A projekt összetettségétől függően a webfejlesztők webdesignerekkel, UX designerekkel és szoftverfejlesztőkkel dolgozhatnak együtt. A designerek segítenek a felhasználói felület és elrendezés kialakításában, biztosítva jobb a felhasználói élményt. Ezen kívül tech lead-ekkel, biztonsági szoftverfejlesztőkkel, .net fejlesztőkkel, full-stack fejlesztőkkel, tesztelőkkel és más szakemberekkel, például grafikusokkal, SEO specialistákkal, webmesterekkel és UI designerekkel dolgozhat együtt a projektek folyamán.
-
munkaidő beosztás
Webfejlesztőként teljes, részmunkaidős és határozott idejú szerződésekkel is dolgozhat. Teljes munkaidős munkakörökben heti 40 óra a munkaidő. A munka nagy részét a szokásos munkaidőben elvégezheti, de a szoros határidők és az összetett projektek túlórát igényelhetnek. Az esti és hétvégi munka gyakori, egyes karbantartási feladatok éjszakai munkát igényelnek.
-
fejlődési lehetőségek
Junior webfejlesztőként kisebb fejlesztési projektekkel, részfeladatokkal indul karrierje, amiken egyre több tapasztalatot szerezhet. A vezető webfejlesztők összetett projekteket és egy fejlesztői csapatot vezetnek. A megfelelő szakmai ismeretek, készségek és tapasztalatok megszerzése után lehet tech lead, ez az első lépés a vezetői szerepkör felé.
Alternatív megoldásként szakosodhat a webfejlesztés különböző területeire: például front-end fejlesztésre, back-end fejlesztésre vagy akár webmesternek, hogy tökéletesítse készségeit a szakterületek valamelyikén. A webfejlesztők szabadúszókká is válhatnak, vagy saját vállalkozást is indíthatnak webfejlesztési szolgáltatások nyújtására.
-
amiért érdemes webfejlesztő állást a Randstadon keresztül keresni.
Több előnye is lehet, ha Randstad tanácsadó közreműködésével keres webfejlesztő állást:
- egy a munkaerőpiac IT szektorát jól ismerő tanácsadó támogatja a kiválasztási folyamat során
- álláslehetőségek széles skáláját találja honlapunkon
- akár határozott akár határozatlan idejű állást keres, segítünk megtalálni azt az állást, ami Önhöz leginkább passzol.
szükséges tanulmányok és készségek
tanulmányok
Ahhoz, hogy webfejlesztőként dolgozhasson, szükséges szakmai ismeretek elsajátítása is. Az alábbi képzések egyikét célszerű választani az induláshoz:
-
egyetemi vagy felsőfokú szakképzés
Webfejlesztőként alapos programozási és digitális ismeretekre van szüksége. Bármilyen egyetemi szintű informatikai végzettség jó belépő lehet a területhez. Több kapcsolódó felsőfokú (OKJ) szakképzés közül is választhat, amivel megalapozhatja karrierjét: a szoftverfejlesztő, a mobilalkalmazás-fejlesztő, vagy akár a webfejlesztő tanfolyam is megfelelő ismereteket adhat az induláshoz. Emellett számtalan online tanfolyam között is válogathat.
-
tanfolyamok
Nincs szükség feltétlenül formális képzésre ahhoz, hogy webfejlesztő lehessen. A munkakörhöz szükséges alap szintű programozói tudást különböző intenzív tréningeken és bootcamp-eken is elsajátíthatja. Ezeken mélyebben is megismerheti a leggyakoribb programozási nyelveket, emellett fejlesztik a meglévő kódolási készségeket, és a végén tanúsítványt is adnak a különféle programozási nyelvek ismeretéről.
-
gyakornoki program
Egyes cégek gyakornoki programokat kínálnak a programozói tapasztalattal már rendelkező jelölteknek. Ezek is kiváló ugródeszkaként szolgálhatnak a megfelelő szakmai ismeretek elsajátításához, akár már az egyetemi évek alatt is.
készségek
Az alábbi készségek szükségesek egy webfejlesztő számára a munkavégzéshez:
-
kommunikációs készségek
Webfejlesztőként több érdekelt féllel is egyeztethet, mielőtt megtervez egy weboldalt. Fontos az értő hallgatás, és hogy szakzsargon nélkül, közérthetően is el tudja magyarázni az ügyfélnek a megoldásokat. Előfordulhat, hogy prezentálnia kell a tervezőcsapatnak, ahol a kommunikációs készségek szintén jól jönnek.
-
folyamatos tanulás
Ahhoz, hogy webfejlesztőként sikeres legyen, folyamatosan naprakésznek lennie az új technológiákkal. Ehhez nyitottságra és a digitális megoldások iránti érdeklődésre van szükség. A folyamatos tanulás segít naprakésznek maradni a megjelenő legújabb design irányzatokkal és szkriptekkel.
-
perfekcionizmus
Webfejlesztőként kétszer is ellenőriznie kell a kódot, hogy nem tartalmaz-e hibákat, és rendszeresen ki kell javítania a problémákat. Aki a tökéletességre törekszik, mindig talál fejleszthető dolgot egy webhelyen.
-
szervezési készség
Ha több projektet is kezel, akkor jó szervezési készségekre van szüksége ahhoz, hogy a feladatok és a munkafolyamatok a megfelelő mederben maradjanak. A szervezési készségek segítenek a munkarend kialakításában és a határidők betartásában.
gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket a webfejlesztő munkakörrel kapcsolatban:
-
mit csinál egy webfejlesztő?
A webfejlesztő az ügyféligényeknek alapján weboldalakat készít, kialakítja a felhasználói felületet és beépíti a webhely működéséhez szükséges technológiai megoldásokat. Karbantartja a weboldalt és javítja annak funkcióit.
-
a webfejlesztő egy jó állás?
A webfejlesztés izgalmas karrier, amely lehetővé teszi, hogy kihasználja kreativitását, és olyan webhelyeket hozzon létre, amely funkcionálisan is megfelelnek az elvárásoknak. Karrier lehetőség szempontjából is ígéretes pálya, hiszen a megfelelő szakmai tapasztalattal könnyen előrébb juthat, ami a fizetésben is megmutatkozik majd.
-
milyen végzettség szükséges egy webfejlesztőnek?
Szoftvermérnöki, informatikai vagy webdesign végzettség jó belépő lehet a webfejlesztéshez. Ha kivételes kódolási készségekkel, vagy bootcampen szerzett kódolási ismeretekkel rendelkezik, felsőfokú végzettség nélkül is könnyen el tud majd helyezkedni.
-
mennyit keres egy webfejlesztő?
Bérkalkulátorunk segítségével megismerheti a fizetési sávokat, hogy mennyit keres egy kezdő, vagy tapasztalt webfejlesztő. Az alapfizetésen felül további juttatásokat is kaphat, például bónuszokat, extra szabadnapokat, vagy egészségbiztosítást.
-
hogyan jelentkezhetek webfejlesztő állásra?
Webfejlesztő állásra pályázni könnyű: készítse el Randstad-profilját, és válogasson állásajánlataink közül az Ön közelében. Bejelentkezést követően jelentkezzen egy kattintással az Önnek szimpatikus álláslehetőségre a weboldalunkon keresztül!