Akár az első munkahelyre, akár a vezérigazgatói pozícióra pályázunk, az interjúztatók meghatározott kérdésekkel igyekeznek megismerni erősségeinket, gyengeségeinket és jelenlegi helyzetünket. Bár minden pozíció más és más, mindig előkerülnek a klasszikus interjúkérdések is. Hogy segítsük a felkészülést, ebben a cikkben összegyűjtöttük a 10 leggyakoribb interjúkérdést iránymutatással, hogyan válaszoljuk meg őket.
 

1/ miért hagyja ott jelenlegi munkahelyét?

Ez az egyik leggyakoribb interjúkérdés, amelyet az interjúalanyoknak feltesznek, mivel a válasz sok mindenre rávilágíthat. Ilyen például a korábbi munkatapasztalat, a munkához való hozzáállás, a munkáltatókkal való kapcsolat és a jövőbeli karriertervek.

Számos oka lehet annak, hogy miért hagyunk el egy munkahelyet. A Randstad Employer Brand Research 2024 globális eredményei is rávilágítottak, hogy a leggyakoribb okok közt a fizetés, vagy a karrierlehetőségek hiánya szerepel, de gyakori válasz jelöltektől a vezetői magatartás negatív jellege, a kevés fejlődési lehetőség és az elismerés hiány is.

Erre a kérdésre azonban érdemes felkészülni az interjú előtt. 

Próbáljunk a pozitívak maradni és a továbblépésre összpontosítani, ahelyett, hogy negatív megjegyzéseket tennénk korábbi munkakörünkre vagy munkáltatónkra. A negativitás szakmaiatlannak tűnhet, vagy olyan embernek mutathat, aki panaszkodik, de nem gondolkodik a megoldásokon. A javadalmazás megemlítését is jobb elkerülni - ez a téma később, a fizetésről szóló megbeszélések során is szóba kerülhet.

Az interjún válaszoljunk magabiztosan erre a kérdésre - ha képesek vagyunk világosan és közvetlenül válaszolni, az megmutatja az interjúztatónak, hogy komolyan gondoljuk a munkahelyváltást.

2/ miért szeretne itt dolgozni?

Ez a tipikus interjúkérdés általában tesztként szolgál, hogy kiderüljön, szánt-e időt a jelölt arra, hogy utánanézzen a vállalatnak és a munkakörnek, valamint eszközként szolgál az interjúztató számára, hogy kiderítse, a jelölt alkalmas lenne-e a feladatra.

Itt a felkészülés kulcsfontosságú. Feltétlenül végezzünk kutatást, és szánjunk időt arra, hogy megismerjük a vállalat szolgáltatásait, termékeit, történetét és munkahelyi kultúráját.

Remek lehetőség arra, hogy jó benyomást keltsünk ennek a gyakori interjúkérdésnek a megválaszolásakor: beszéljünk arról, hogy a vállalat miért vonzó számunkra és hogyan illeszkedik az karriercéljainkhoz az adott pozíció. Az interjúztató azt is megkérdezheti, hogy miért fontosak ezek a dolgok számunkra, ezért készüljünk frappáns válasszal erre a kérdésre is. 

job interview
job interview

3/ mi az ami érdekli Önt ebben a munkakörben?

Előfordulhat, hogy ezt a klasszikus interjúkérdést már az előző kérdésére adott válaszunkban is érintjük, de a vezetők általában ezt is beiktatják, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy teljes mértékben ismerjük a pozíciót.

Ez egy remek lehetőség arra, hogy kiemeljük az önéletrajzában lefedett készségeket. A válaszban összpontosítsunk néhány olyan dologra, amelyben különösen jónak tartjuk magunkat, vagy amiben kiemelkedünk, majd kapcsoljuk ezeket a munkaköri leírásban felsorolt készségekkel és ismeretekkel kapcsolatos követelményekhez.

4/ mik a céljai a jövőre nézve?

Ez is egy nagyon gyakori interjúkérdés, amely részletes választ igényel, mivel az interjúztató azt próbálja megérteni, hogy hosszú távú állást keresünk-e.

Érdemes a válaszban ismertetni, mik a jövőbeli karriercéljaink, ambícióink és elvárásaink. Pontosan fogalmazzuk meg, hogy a munkakör hogyan fog segíteni a kitűzött célok elérésében. És ismertessük a mögöttes gondolatmenetet is, hogy bizonyíthassuk az interjúztatónak, hogy stratégiai gondolkodásmóddal rendelkezünk.

5/ mik az erősségei?

Itt az interjúztató arra kíváncsi, hogy mennyire vagyunk kompetensek, és hogy rendelkezünk-e egyéb, a szerepkörhöz illő soft skillekkel.

Nos, bár könnyűnek tűnhet arról beszélni, mi mindenben vagyunk jók, ne menjünk bele túlságosan a részletekbe, ha elhangzik ez a kérdés. 

Szánjunk időt arra, hogy átgondoljuk az erősségeinket, és a válaszadás során kapcsoljuk őket a megpályázott munkakörhöz. Kerüljük a sablonos válaszokat, és gondoljuk végig, hogy az interjúztató hogyan fogja érzékelni az erősségeinket. Mindig maradjunk szakmaiak és a munkakörhöz kapcsolódó készségeket emeljük ki, még akkor is, ha soft skillekről, vagy olyan általános készségekről van szó, amik bárhol alkalmazhatók. 

Az ilyen kompetenciaalapú interjúkérdések megválaszolásához kiváló a STAR technika:

  • S (situation): Szituáció - mi történt?
  • T (task): Feladat - mit kellett megoldani?
  • A (action): Cselekvés - hogyan reagált?
  • R (result) Eredmény - mit ért el?

Ha tudunk említeni néhány esetet ilyen strukturált formában, és az eredmény (például az értékesítési teljesítmény, hatékonysági növekedés) szemléltetésekor akár statisztikákat is említeni, az kellően rátermettnek mutathat bennünket a leendő munkáltató előtt.

6/ mik a legnagyobb gyengeségei?

Még ha számítunk is erre a tipikus interjúkérdésre, mégis nehéz rá válaszolni. Ennek oka, hogy talán túlságosan is arra koncentrálunk majd, hogy jó benyomást keltsünk, bízva abban, hogy nem mondunk "rosszat", amivel elveszíthetjük a lehetőséget.

Nincs oka azonban aggodalomra és óvatosságra, ha a gyengeségeinkről beszélünk. Az, hogy képesek vagyunk őszinte választ adni és megmutatni, hogy tisztában vagyunk önmagunk korlátaival, sok munkáltató számára vonzó tulajdonság.

Válasszunk valami jelentős, de megoldható problémát, amelynek leküzdésén dolgozunk. Ezután mondjuk el, hogyan oldjuk ezt meg. Így bizonyíthatjuk, hogy nem csak tudatában vagyunk a problémának, hanem proaktívan dolgozunk a megoldáson, így a válasz is pozitív üzenettel bír majd.

7/ tudna mondani egy problémás munkahelyi helyzetet, és azt, hogy hogyan küzdötte le azt?

Erre a gyakori interjúkérdésre adott válasznak meg kell mutatnia a problémamegoldó képességet. Sőt, az interjúztatója talán azt is szeretné megérteni, hogy képesek vagyunk-e produktív, pozitív módon megbirkózni a stresszes helyzetekkel.

A történeteken keresztüli bemutatás jó stratégia lehet az ilyen jellegű kérdések megválaszolásakor, mivel ezek könnyebben megjegyezhetőek, mint a tényekben és számokban bővelkedő válaszok. Mutassuk be, hogyan próbáltunk túllépni a helyzeten, és milyen eredményeket értünk el - a fent már említett STAR-technika itt hasznos lehet.

data analyst
data analyst

8/ mik a fizetési elvárásai?

A legtöbb munkáltató felteszi ezt a klasszikus interjúkérdést, mivel tisztában kell lenniük azzal, hogy az elvárásaink összhangban vannak-e az adott pozícióra vonatkozó keretösszeggel, sőt, magával a feladatkörrel is.

Ahhoz, hogy jól válaszoljon erre a kérdésre, kezdjük azzal, hogy utána járunk, hasonló munkakörök esetén milyen sávban mozognak a bérek, így összehangolhatjuk azt az elvárt pénzösszeggel. Még ha a fizetési tartomány szerepel is a munkaköri leírásban, végezzünk további kutatást online bérkalkulátorok segítségével, hogy pontosabb képet kapjunk a munkakörre jellemző fizetésekről

Ha már tisztában vagyunk a fizetési tartományokkal, próbáljuk bérigényünket a középső és a felső határ között pozícionálni. Jelezhetjük az interjúztatónak vagy a felvételt végző vezetőnek, ha rugalmasak vagyunk a fizetését illetően más juttatásokkal szemben, mint például a szabadság, a hibrid vagy rugalmas munkavégzés és egyéb juttatások.

Fontos azonban, hogy tartsuk észben, hogy ez egy interjú, nem pedig egy bértárgyalás. Nyugodtan adjunk meg egy általános nagyságrendet és a gondolatmenetet emögött, a konkrétumok megvitatását halasszuk későbbre.

9/ miért éppen Önt alkalmazzuk?

Lehet, hogy ezt a kérdést furának találjuk majd, de próbáljuk meg úgy megfogalmazni a választ, mintha egyszerűen csak egy újabb lehetőség lenne arra, hogy bemutassuk és eladjuk magunkat, mint a pozícióra legalkalmasabb jelöltet.

Térjünk ki a képességeinkre és korábbi tapasztalatainkra, összekapcsolva ezt azzal, hogy hogyan illeszkedik a pozícióhoz. Így magabiztosabban győzhetjük meg a szemközt ülő vezetőt.

10/ van kérdése?

Az egyik legfontosabb kérdés az összes közül - és természetesen egy olyan pont, amelyet az interjú végén az interjúztató kérdésétől függetlenül is érdemes feltenni. Ez ugyanis azt mutatja, hogy izgatottan várjuk a munkát. Ez egyúttal remek lehetőség arra is, hogy megismerjük a vállalatot és az ottani munkavégzést.

Készítsünk egy listát azokról a dolgokról, amelyekről szeretnénk többet megtudni az interjú alatt, de ügyeljünk arra, hogy csak olyan dolgokra kérdezzünk rá, amik nem szerepeltek a hirdetésben - hiszen ezekkel már tisztában kell lennünk. Olyan gyakori kérdésekre érdemes választ keresni az interjún, mint például:

  • Milyen a vállalati kultúra?
  • Milyen a csapat?
  • Új vagy már meglévő a pozíció?
  • Hogyan néz ki egy tipikus nap?
  • Hogyan viszonyul a vállalat a képzéshez és a fejlesztéshez?
  • Mik a vállalkozás jövőbeli tervei?

Végül mindenképpen kérdezzük meg, hogy mikorra várhatunk visszajelzést az interjúztatótól - a válasz egyrészt azért hasznos, hogy megmutassuk, érdekel bennünket a pozíció, másrészt pedig azért is, hogy megőrizzük nyugalmunkat az interjú utáni is!

hogyan készüljünk az egyéb interjúkérdésekre? 

Természetesen előfordulhat, hogy néhány kérdés nem a fent felsoroltakat fogja követni. Viszont az alábbi lépésekkel szinte minden kérdésre erős válaszokkal készülhetünk.

  • Állás leírás - Az álláshirdetésben szereplő leírás a legjobb eszköz az erős, átgondolt válaszokhoz. Ha alaposan áttanulmányozzuk és megjegyezzük tartalmát, automatikusan tudni fogjuk, hogy az interjúztató miről fog kérdezni, és mit fog értékelni, ha a válaszba belefoglaljuk.
  • Mit szeretnénk? - Ha nem tudjuk megfogalmazni igazán, miért szeretnénk az adott állást (a fizetésemelésen kívül), nehezen fogunk lelkes válaszokat adni. Egy mély önvizsgálat sokat segíthet a motiváció meghatározásában. 
  • Önéletrajz és kísérőlevél - Miután megírtuk a profi önéletrajzot és kísérőlevelet, mindenképpen jegyezzük meg, mi áll bennük. Az interjúztató szinte biztosan ezek alapján fog feltenni néhány kérdést, ne mondjuk a válaszban ellent önmagunknak.  
  • Hozzáállás - A megfelelő hozzáállás rendkívül sokat nyom a latba egy állás elnyerésének esélyeivel kapcsolatban. Minden munkáltató azt szeretné, ha a csapata megoldásorientált munkatársakból állna, akik jól együttműködnek másokkal. Hogy a legjobb formánkat hozzuk, legyünk pozitívak, maradjunk nyugodtak, adjuk el magunkat, és alkalmazzuk a STAR-technikát, hogy lényegre törő választ adjunk.

Az állásinterjúk sokszor nem könnyűek, de ha tudjuk, milyen kérdésekre számíthatunk, sokkal nagyobb esélyünk lesz arra, hogy sikerrel vegyük őket. Érkezzünk időben, mosolyogjunk, öltözzünk az alkalomhoz illően és legyünk jelen végig az interjú során.

Tekintse meg az összes állásajánlatunkat, és jelentkezzen álmai munkakörére még ma. Küldje el önéletrajzát, hogy személyre szabott álláshirdetéseket kapjon postaládájába. Vagy forduljon szakértőinkhez, ha bármilyen kérdése van toborzási szolgáltatásainkkal kapcsolatban.