Nem mindig követjük figyelemmel, hogy a megszabott előírások valóban megvalósulnak-e. Ennek hiányában történnek meg leggyakrabban a munkahelyi balesetek. Ráadásul sokszor a kisebb sérülés és a súlyos, életveszélyes helyzetek bekövetkezése között csak vékony határ húzódik.
Cikkünkben hasznos tippeket adunk különböző veszélyek kiküszöbölésére, melyek segítségével elkerülhetjük az esetleges baleseteket.
Figyelmetlenség.
Manapság a figyelmetlenség az egyik leggyakoribb oka a munkahelyi baleseteknek. A munkavégzés során könnyen elterelheti a figyelmünket a munkatársunkkal való csevegés vagy az okostelefonunk használata. A jó hír az, hogy a felkészült munkaadóknak általában már van előírásuk a munkavégzés közbeni beszélgetésre és a mobiltelefon használatra vonatkozóan is.
Fontos észben tartani, hogy az előírások a mi és a környezetünk biztonságát szolgálják. Amennyiben nem vagyunk biztosak abban, hogy pontosan milyen szabályok vonatkoznak ránk, érdemes újra átbeszélni ezeket a felettesünkkel.
Kapkodás.
A gyártásban és a logisztikában az idő fontos szerepet tölt be. Így mérik a működés hatékonyságát, valamint néhány cégnél a kitűzött cél eléréséért cserébe pénzügyi juttatás is jár a munkavállalónak. Amíg azonban a munka elvégzésének gyorsasága - érthető okokból - ilyen központi szerepet tölt be, addig ennek negatív következményeivel is számolnunk kell.
Vegye fontolóra, hogy a következő pontok hogyan alakítják munkakörnyezetét!
- Az idő nyomása alatt sokszor rossz módszert vagy eszközt választunk egy feladat elvégzéséhez.
- A rohanás gyakran ingerültséghez, hirtelen meghozott döntésekhez, nem pedig racionalitáshoz vezet.
- A csapatmunka létfontosságú a legtöbb munkafolyamatban. Ha a folyamatok átadásának idejét lerövidítjük és elkapkodjuk, azzal magunknak és környezetünknek is könnyen balesetet okozhatunk. A rohanás ráadásul szorongást és konfliktusokat okoz a munkavállalók között.
Fontolja meg munkahelyi biztonsággal kapcsolatos tippjeinket, figyeljen arra a munkára, amibe éppen belekezd, és bizonyosodjon meg róla, hogy minden munkafolyamatot az előírásoknak megfelelően végzett el! Amennyiben bizonytalan, tegye fel kérdéseit felettesének! Biztonságának fontossága sose legyen stresszforrás!
Feladatok lerövidítése.
Természetes, hogy a rövidebb úton elvégzett feladat hatékonyabbnak tűnhet. A biztonsági előírások azonban okkal vannak! Egyetlen folyamat megváltoztatása vagy kihagyása is könnyen katasztrófához vezethet.
Pár folyamat, melyeket gyakran gyorsabban végzünk el, mint ahogyan kellene:
- Tárgyak gyors vagy nem megfelelő felemelése: igyekezzünk inkább a lábunkkal emelni és ne a hátunkkal, máskülönben akár pillanatok alatt kialakulhat a sérülés. További ehhez kapcsolódó tippjeinket itt találja.
- Szünetek kihagyása: annak érdekében, hogy időben végezzünk a teendőinkkel, jó ötletnek tűnhet a szünetek kihagyása. Ilyenkor viszont könnyebben kaphatunk hőgutát vagy dehidratálttá és kimerültté válhatunk. Mindezek hatására a munkánk minősége is romlik, és akár kétszer olyan hosszú is lehet egy munkafolyamat elvégzési ideje.
- Gépek, műszerek nem megfelelő karbantartása: A különböző felszerelések karbantartása folyamatos odafigyelést igényel, ezért is fontos, hogy ezt minden dolgozó saját felelősségének érezze. Ha a felszerelésekkel kapcsolatban bármilyen problémát érzékelünk, fontos, hogy jelentsük feletteseinknek. Az elhallgatás is sokszor veszélyt okozhat.
Felkészültség hiánya.
A munkafolyamatok elvégzéséhez szükséges felkészítést általában nagyon egyszerűre tervezik. A képzés azonban (amely a biztonsági előírásokat is tartalmazza) egy lehetőség arra, hogy a munkáltatók megmutassák elkötelezettségüket nemcsak a munkavállalóik biztonsága, hanem a képességük fejlesztése és a szakmai fejlődésük iránt is. Beszéljünk felettesünkkel, és legyünk biztosak abban, hogy felkészültünk a biztonsági tudnivalókból! Ön biztos abban, hogy a legmegfelelőbb felszereléseket használja, és hogy a feladatait nap mint nap megfelelően végzi el?
Egy biztosítási cég kutatások alapján rájött arra, hogy a munkahelyi balesetek többsége abból adódik, hogy az ott dolgozók nincsenek tisztában a saját feladataik helyes elvégzésével. Többek között ezért is fontos ezeket a kérdéseket tisztázni. A biztonságos munkakörnyezet függ a megfelelő képzéstől!
A túlterheltség kerülése.
Túlterheltség: ismerős fogalom, igaz? Ennek következtében könnyen megsérülhetünk vagy lebetegedhetünk. A következőkben három egyszerű tippet olvashat arról, hogy hogyan kerülje el a túlterheltséget és a vele járó feszültséget:
- Egyszerre csak annyit emeljen meg, amennyit még kényelmesen elbír!
- Ne vállaljon el olyan feladatokat, amelyek túlmutatnak fizikai képességein!
- Amennyiben mozgásszervi rendellenességet tapasztal, például rándulás vagy túlterheltséghez kapcsolódó fájdalom, bizonyosodjon meg róla, hogy kollégái és műszakvezetői is tudnak a panaszairól, hiszen ezek is növelik a balesetek kialakulásának kockázatát.
A munkahelyi biztonság mindannyiunk felelőssége. Habár nem tudjuk teljes mértékben elkerülni azokat, ha a cikkben említett öt területre és munkatársainkra kellő figyelmet fordítunk, akkor könnyebben azonosíthatjuk a veszélyes helyzeteket, és megláthatjuk a potenciális biztonsági fenyegetéseket.
A betartott szabályok ellenére is előfordulhat, hogy nem érzi magát biztonságban jelenlegi munkahelyén. Ilyenkor érdemes eljátszani a váltás gondolatával.